| Calinm22 a întrebat:

In 15 iulie îmi dau demisia și aș vrea să știu dacă angajatorul trebuie să-mi plătească zilele de concediu neefectuate anul acesta, nu am mai luat un concediu de aproape 1 an

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca-ti dai demisia pe 15 Iulie, mai ai cel putin 3 saptamani de munca pana la terminara contactului, fiindca intri in pre-aviz, coform legii.
Iar cu zilele de concediu, iti pot fi platite cand ti se face lichidarea, adica cand se vor plati urmatoarele salarii.

| Calinm22 explică (pentru Violleta2022):

Nu mai am zile de preaviz pentru că îi firmă privată și am vorbit deja cu șeful mei că pe 15 o să fie ultima zi pentru că pe 19 plec în altă țară

| LisaJulie a răspuns:

Da! Este obligat

| adryang78 a răspuns:

Da, zilele de concediu neefectuate trebuie plătite.

| Cipi1212 a răspuns:

Nu știu ce mai câștigi dacă îți dai demisia.

| Tokyo44 a răspuns:

Trebuiesc plătite zilele de concediu neefectuate

| Torrpi a răspuns:

Da, vor fi platite. Dar atentie, pe anul asta vei primi raportat la lunile lucrate. Nu pentru concediul intreg. Daca te angajezi in alta parte primesti acolo zilele de concediu.

| GigelETare123 a răspuns:

Stai aici, nu pleca. Și dacă nu-ți găsești alt ceva să lucrezi, ce faci?
Nu ai cum să îți dai demisia pe 15 iulie și pe 19 iulie să pleci din țară, că trebuie să respecți perioada de preaviz, care s-ar termina pe 1 august.
Stai aici, că alt loc de muncă m-ai bun nu mai găsești, poate unul mai prost.

| suntserios a răspuns (pentru GigelETare123):

Da de unde stii tu ca nu gaseste un loc de munca mai bun?

| Mi?a2001 a răspuns:

Da! Trebuiesc platite