| Tarzhan a întrebat:

In cat timp trebuie să îmi dea diploma de bac sau mai întâi îmi dau o adeverință care mă ajută să mă înscriu la facultate? Și dacă vreau sa depun dosarul la 2 facultăți cum fac? O sa-mi dea înapoi atunci pe loc diploma și o să păstreze copia?

2 răspunsuri:
| DanielPH a răspuns:

Exista un timp maxim pentru eliberarea diplomei de bacalaureat. Pana pe 15 cam asa, maxim. Asa a fost anul trecut. Cam o saptamana MAXIM, asadar iti poate veni si maine, miercuri, joi, etc...
Depinde ce facultati iti alegi. Daca iti alegi una cu admitere si alta cu dosar, este ok, bagi diploma la cea cu dosarul, iar daca iei admiterea si vrei acolo, iti retragi actele de la cea cu dosar si le depui la cealalta. Cu adeverinta cam greu, n-ai sa pui mana pe ea prea usor. Daca este pe baza de interviu, la fel, te scoti, caci au perioade diferite de admitere.
Uita-te la data maxima de inscriere, daca variaza cu 2-4 zile, nu intri la una, te duci la cealalta. Cam asa se face.
Succes!

| Alina1322 a răspuns:

Mergi la un notar și fă copii legalizate după toate documenetele care îți trebuie. La o facultate duci originalele și la cealaltă copiile legalizate.