| zUtteX a întrebat:

In cazul in care depasesti numarul de ore lucrate la serviciu( La o maternitate din Onesti ), unde trebuie sa apelezi ca sa numai lucrezi ore in plus? Astept raspuns. Funda.

3 răspunsuri:
| AlecsRvaSpunePa a răspuns:

Orele in plus sunt bune atata timp cat sunt platite! Mai ales in cazul unei maternitati, unde nu numai ca esti platit dar faci si un bine!

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Apelezi la conducerea maternitatii si a spitalului si spui ca nu mai poti face ore suplimentare. Poti apela si la sindicatul vostru. Numai bine!

| martzian a răspuns:

Ai mai intrebat asta, mai devreme. Reiau:

Ai putea face o sesizare (in scris sau pe mail) la Inspectoratul Teritorial de Munca. Ea trebuie sa curprinda toate datele de identificare, atat ale tale cat si ale angajatorului. Inspectorii sunt obligati sa iti dea un raspuns in 30 de zile de la data inregistrarii petititiei, indiferent daca este favorabil sau nu dar si sa pastreze confidentialitatea in ceea ce te priveste - nu au voie nici sa spuna ca verificarile sunt ca urmare a unei reclamatii. Un demers fatis ti-ar strica relatiile de munca cu sefii si cu cei din echipa si ar avea efecte mai tarziu.

Ce as face eu, ca alternativa? As aplica, in timpul liber, la un alt job, mai bine platit si unde mi se vor respecta drepturile. Avantajul este ca ai timp, iar sfatul meu este sa nu spui nimanui pana nu ai ceva sigur.

Succes!