| zUtteX a întrebat:

In cazul in care depasesti numarul de ore lucrate pe luna cui trebuie sa i te adresezi ca sa numai lucrezi in plus? Funda.

Răspuns Câştigător
| krysstal a răspuns:

Pfff....asta se intampla la noi, dar daca tot prestezi ore suplimentare ii poti cere sa ti le plateasca, daca nu incearca sa vorbesti cu un avocat, este in masura sa te sfatuiasca cel mai bine cu ce actiune sa demarezi si sa iti castigi drepturile

Răspuns utilizator avertizat
| krysstal a răspuns (pentru zUtteX):

Np, mersi pentru funda

8 răspunsuri:
| krysstal a răspuns:

Depinde unde lucrezi, dar de obicei te adresezi sefului care raspunde de tine.

Răspuns utilizator avertizat
| ketanal a răspuns:

Nu este ilegal sa faci ore suplimentare, si asta nu se intampla numai "la noi". Orele suplimentare trebuiesc ori platite ori recuperate, in sensul ca intr-o luna ai facut 20 de ore suplimentare, ori ti le plateste ori ti se acumuleaza la concediu, ori le folosesti stand acasa in timpul lunii succesive.

| martzian a răspuns:

Ai putea face o sesizare (in scris sau pe mail) la Inspectoratul Teritorial de Munca. Ea trebuie sa curprinda toate datele de identificare, atat ale tale cat si ale angajatorului. Inspectorii sunt obligati sa iti dea un raspuns in 30 de zile de la data inregistrarii petititiei, indiferent daca este favorabil sau nu dar si sa pastreze confidentialitatea in ceea ce te priveste - nu au voie nici sa spuna ca verificarile sunt ca urmare a unei reclamatii. Un demers fatis ti-ar strica relatiile de munca cu sefii si cu cei din echipa si ar avea efecte mai tarziu.

Ce as face eu, ca alternativa? As aplica, in timpul liber, la un alt job, mai bine platit si unde mi se vor respecta drepturile. Avantajul este ca ai timp, iar sfatul meu este sa nu spui nimanui pana nu ai ceva sigur. Succes!

| BoqdanMihai a răspuns:

Schimbati jobul