| IngeraşVerde a întrebat:

In ce domeniu vei lucra, ce facultate vei face, cat vei castiga?

6 răspunsuri:
| codrinstefan2103 a răspuns:

Viitor inginer geolog, absolvent al facultății de Geografie și Geologie, Iași. Câștigurile variază foarte mult, ca-n orice domeniu.

| Ofiintă a răspuns:

Buna,adica foarte buna intrebare

Momentan termin numai clasa 8, adunand calitatile mele si scazand din cea ce nu-mi place sau chiar urasc pentru ca sunt materii pe care chiar nu le inteleg ( matematica) m-am gandit ca si pentru viitorul meu sa termin facultatea de drept pentru ca sa devin avocat.
De ce am ales aceasta meserie si nu alta?

Sa sti ca m-am gandit la multe meserii, ar trebui sa-mi aleg liceul dar cel mai important lucru prin realizarea acestui pas este sa te hotarasti ce vei face peste 4 ani. Biologia, materia inca este ok dar nu mi-ar placea sa devin medic, facultatea de medicina este foarte costisitoare si dureaza multi ani, la inceput sase ani in general pe urma te alegi sa mergi pe o ramura din astea nu multumesc desi sunt nevoie de medici si in Romania se invata cel mai bine medicina!
Contabila, banci etc.
Nu pentru ca nu me-ar placea sa stau toata ziua la o banca si sa numar bani adica tot ce tine de real deci din nou, nu multumesc.

Sa revenim la cea ce am ales, avocatura, pai foarte multi imi spun ca am o gura mare laughing lasand gluma laoparte chiar stiu sa ma motivez fie vorba de hotarari sau de orice altceva.
Dupa parerea mea este o meserie completa in care trebuie sa aperi oamenii, clientii tai si sa dai tot ce poti din tine la un proces de tribunal, foarte ok.
Nu este o meserie saraca din punctul de vedere al banilor dar asta depinde de la o persoana la alta, unii castiga mai mult altii mai putin in functie de " talentul fiecaruia".
Alegerea mea nu este foarte sigura dar este o varianta, cea mai buna varianta din cate meserii am cautat.
Punctele negative ale acestei meserii care m-au marcat era ca in Romania sunt foarte multi avocati, cabinete de avocatura si poti sa termini o facultate plus doi ani de practica la un avocat impreuna cu cele doua examene de avocat stagiar si avocat definitivar si pe urma sa te trezesti ca n-ai loc de munca dar asta nu este de mirare privind conditiile din Romania.
In incheierea acestei afirmatii meseria de avocat este o meserie de lux si trebuie apreciate persoanele care se afla la baron si stiu ce vor!

| Anca95 a răspuns:

Eu as vrea sa lucrez in domeniul medicinei, UMF Iasi sau Bucuresti.Banii nu ma intereseaza atata timp cat fac ceea ce-mi place.

| Cosmotel a răspuns:

Viitor inginer in Calculatoare. Mai am un an si gata.
Sper sa lucrez in domeniul meu, nici nu se pune problema si sper sa castig cat sa nu am prea mari probleme cu banii. big grin

| darkinside21 a răspuns:

Răspunsul se schimbă odată cu vârsta, cel puțin în cazul meu. Când eram la grădiniță vroiam să mă fac tractor ( laughing ) în generală vroiam să devin medic, în liceu - preot. Acum sunt scriitor - dar nu unul foarte cunoscut laughing așa că lucrez ca gestionar deocamdată happy

| S0nofS4tana a răspuns:

Vreau sa fiu avocat, facultatea de drept, venituri mari.