| fanezodo a întrebat:

In ce job se câștigă cam 5000 de lei și este la birou si așa? Ceva exemple? Si ce facultate ar trebui?

13 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Programare, marketing, drept, finante, design, arhitectura. Mai toate sunt job uri de birou cum le zici tu si poți castiga bine da stii ce faci

| FreddieM a răspuns:

As fi curios spre ce domeniu ai inclinatii ca sa-ti pot da un raspuns potrivit.

| Sonia822 a răspuns:

Cibernetica, Medicina, Drept. Atat. La stat, evident. Altfel nu-ti e recunoscuta diploma, nu poti obtine anumite licente.

| acerr a răspuns:

Strange bani si du-te in asia thailnada, acolo trebuie sa traim toti!

| Alexxxxxandraxxx a răspuns:

Videochat-ul. happy nimenj nu te pune in sus baiete ca ai terminat o facultate. Trebuie sa ai experienta si sa incepi cu un loc naspa.

| ConnorRK800 a răspuns:

Decat sa iti irosesti timpul facand o facultate, mai bine ti-ai distribui timpul invatand ceva mai productiv precum a invata o meserie, de exemplu: sudor, electrician, mecanic, si lista continua. Un sudor, la inceput, are venit "decent" precum 1900-2300 lei net si, in functie de evolutia lui profesionala si experienta, poate ajunge la un venit estimativ de 4000-5000 lei net. Meseriile sunt foarte cerute pe piata muncii din cauza lipsei mari de meseriasi, asta inseamna o oportunitate pentru tine si pentru multi altii, inclusiv pentru mine. Nu numai ca vei detine cunostinte care iti vor aduce profit, dar vei fi de ajutor pentru locuinta ta personala si pentru alte persoane, inclusiv rude. Succes! happy

| suntserios a răspuns (pentru ConnorRK800):

Omul vrea un job la birou si tu il trimiti la sudat. Poate totusi ii merge mintea sinpoate face cu succes o facultate. Pentru ca sunt unii care fac facultatea sa fie facuta nu inseamna ca nu trebuie sa faca facultate cei care isi doresc cu adevarat

| anonim_4396 a răspuns (pentru ConnorRK800):

Zici ca meseriile sunt foarte cautate, ok, imi dai te rog si mie niste exemple de meserii? Dar mai potrivite pentru o fata. Cele pe care le-ai enumerat tu (sudor, mecanic, electrician etc.), nu stiu daca le-ar putea face o fata.

| ConnorRK800 a răspuns (pentru anonim_4396):

Desigur dar, inainte de a incepe, vreau sa preconizez ca meseriile pe care le-am precizat nu sunt absolut deloc dificile pentru fete, o fata putand executa aceeasi meserie la acelasi nivel cu un barbat, sau mult mai bine. Ok, deci:

-Tehnician HVAC (Heat Ventilation Air Conditioning)

-Instalator gaze

-Igienist dentar

-Operator macara ( "macaragiu" suna prea... romaneste, daca stii ce zic laughing, dar o sa ai venituri placute)

-Instalator lift

-Sofer de tir (recomand ca meseria respectiva sa fie executata pentru un interval scurt de timp, deoarece, in curand, vor fi puse in uz camioane autonome si te trezesti fara loc de munca, salariu decent overall)

-Hairstyling (aici o sa dai de o competitie acerba, dar, daca esti consistenta pe meseria respectiva, ajungi sa ai venituri decente).

-Graphic designer

-Web Developer

-In rest, celelalte meserii pe care le-am precizat in comentariul anterior.

Iti dau un sfat financiar benefic dar, care iti consuma timpul liber: presupunand ca deja ti-ai ales meseria dorita, poti baga un part-time (4 ore sau cat vrei tu) la Glovo sau Uber Eats dupa ce termini programul de 8 ore, pentru un venit lunar mai amplu, daca doresti.

| ConnorRK800 a răspuns (pentru anonim_4396):

Off-topic, crezi ca ai putea face o vizita canalului meu de YouTube numit 'Lord Ainsley'? Creez GMV-uri cu Detroit: Become Human (un PS4 exclusive). It's just one of my hobbies. You'll like it. Multumesc! happy

| Ududec_Constantin_1998 a răspuns:

Depinde de angajator, frate! Si nu numai, depinde si de orasul unde doresti sa lucrezi... Iti dau ca exemplu 2 amici de-ai mei care :unul lucreaza ca programator in Cluj si ia peste 1000 euro, si unul care a terminat facultatea de economie, mai exact finante si banci, lucreaza ca business developer si ia in jur de 47-49.Mna bafta, ce sa zic happy