| wannabe a întrebat:

În ce joburi se folosește mai mult inteligența emoțională(EQ) decât cea rațională(IQ)? Cu cât exemplele sunt mai multe și mai bune cu atât și eu voi fi mai mulțumit de el. Vă întreb fiindcă EQ-ul meu este mai mare decât IQ și m-ar interesa un astfel de job pe viitor

Răspuns Câştigător
| OoBunnyoO a răspuns:

Poti lucra ca pisholog, ajutor social si eventual, ca agent de vanzari (daca stii sa intuiesti ce vrea clientul) sau in publicitate. Multe campanii de publicitate se axeaza pe emotiile publicului pentru a putea vinde produsele.

3 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Doar aceasta diferenta nu e suficienta! Contextul si specificul unui job anume sunt mult mai complexe si mai variate.
Varsta si experienta, gradul de orientare si adaptabilitate, de asemenea, au o mare importanta!
S-ar putea sa ti se dea o simulare, sau sa inventezi, si ai sa te convingi!

| cristimihailov a răspuns:

Inteligenta emotionala este buna in domenii in care lucrezi cu oamenii.

Cea rationala in domeniul exact.

| jocker007 a răspuns:

Preotie, psihologie