| pixeltinker a întrebat:

În ce meserii poți câștiga bine dar fără mulți ani de studiu?

27 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Actor xxx, in statele unite si Italia se produc multe filme in domeniu. daca vrei sa fi platitor de taxe si impozite in ro nu strica electrician auto

| darrio2007 a răspuns:

Ti-as recomanda o meserie dar ma abtin. Esti minora.

| darrio2007 a răspuns:

P.S. Nu este ce crezi.

| Violleta2022 a răspuns:

Influencer!

| Violleta2022 a răspuns:

Nu stiu daca tu intelegi ce intrebi, dar 90-95% din fetele/femeile care "nu prea au ani de studii" ajung: casnice, femeie de serviciu, vanzatoare la taraba, muncitoare cu ziua prin agricultura sau constructii, ori in strainatate la cules de capsuni, ori spalat batrani la fund.

Dupa cum vezi, m-am referit strict la fetele si femeile care vor o munca serioasa, nu la prostitutie, unde se castiga bai multi si repede, dar iti boteste reputatia.

Vad ca ai doar 16 anisori, deci pune mana serios pe carte ca sa ai o sansa mai buna sa termini liceul si sa faci ceva onorabil si banos in viata.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Orice in constructii, la cat se cauta acum, pfff

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Instalator apă-canal.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

In constructii, la partea de interioare-finisaje, sau instalatii sanitare-termice.
Sau in vopsitorie auto, daca locuiesti intr-o zona cu nivel de trai ok.

| mgtow a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Ai uitat sa zici de mecanic - electrician auto 2 ramure cautate cu 1000 eur pe luna, acum nu stiu daca hotia cu 40% se aplica sau taxele sant trase din banii aia... si asa cea mai banoasa meserie e actor xxx in hollywood cu el la senzatii tari laughing

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru mgtow):

Din mecanica nu ies bani decat daca faci bisnita cu piese si umfli devizele ca sa incasezi mai multa manopera.

| relian a răspuns:

Mai in orice meserie poti cistiga bani bunu, dar sa fii the best laughing o sa fii cautat, n-o sa mai ai timp nici sa dormi.

| AndreiGeolog86 a răspuns (pentru relian):

Foarte adevarat Relian.
Pixeltinker, in viata fa si urmeaza ce iti place, banii o sa vina de la sine si in plus nu ai sa simti ca muncesti, "Alege sa lucrezi ceea ce iubesti si nu ai sa muncesti o zi", insa daca te duci dupa bani, o sa lucrezi din greu pentru ei si nu prea o sa ii faci.

| Brizbriz a răspuns:

... it

| Brizbriz a răspuns:

Bagator in seama
ajutor de bagator in seama

adica influencer si asistent de influencerhee hee

| Crackman a răspuns:

Alpinist urban

| tonyc7 a răspuns:

Agent de politie

| Angelooooo a răspuns:

Betoane

| FrankRibery a răspuns:

Reglor-programator strunguri automate, sub 4000 net in Ro nici nu stai la discutii.

| AndreiGeolog86 a răspuns:

Salut,
Iti recomand Inginer Geolog-Sef de Santier. Asta lucrez.
Beneficii
-salar comparabil cu un judecator din Bucuresti, mai mare ca a unuia din provincie, mai mare ca a unui sef sectie de politie din Bucuresti, putin mai mic ca a unuia din Europa de Vest
-laptop 1000euro bucata, mobil 400 euro bucata servici
-masina de servici 10.000 euro
-cazare hotel 3 stele
Te plimbi in toata tara unde ai lucrari pe banii firmei, motorina la discretie in weekenduri cand esti acasa.
Venitul tau net este mai mare ca al multor patroni romani.
Posibilitate sa pleci in afara incepand cu 300-500 euro la zi.
Iertati-mi lipsa de modestie daca este cazul.
Se intra foarte greu in domeniu, la fel a fost si cazul meu, 7 ani am avut nevoie, toti ne cunoastem intre noi. Insa ajungi sa ai un stil de viata, adica peste cand spui ca da castig bine aici, 6000-7000 lei cum unii cred ca l-au prins pe Dumnezeu de un picior.
Toate cele bune!

| MihaiSpeedster a răspuns (pentru AndreiGeolog86):

Șefu’, întrebarea era despre profesii care nu necesită ani de studiu. Vrea să facă bani mulți și repede.
De curiozitate, la ce fel de șantier ești Inginer Geolog - Șef?

| AndreiGeolog86 a răspuns (pentru MihaiSpeedster):

Salut,
Dupa ce am postat am vazut ca e vorba despre meserii fara facultate, insa nu am vazut optiunea sau nu stiu eu sa modific comentul meu. Lucrari in ceea ce priveste forarea si betonarea pilotilor pentru blocuri; santier la care lucrez acum sau pot fi lucrari de infrastructura gen autostrazi, indiguiri pe malul Dunarii, cu teste aferente pe piloti de incercare, studii geotehnice pentru stabilirea litologiei, delimitarea stratului, daca este bun pentru construit sau o solutie tehnica cat ar fi de investit in acest teren pentru a se putea face o constructie cu o baza solida, fara riscuri in cazul in care se doreste achizitionarea lui.

| Mavni a răspuns (pentru AndreiGeolog86):

Un Inginer Geolog-Sef de Santier are timp de stat pe TPU?
"cazare hotel 3 stele" cel mai jos, unde imi permit si eu.

| AndreiGeolog86 a răspuns (pentru Mavni):

Da, are timp chiar si de mai mult, un alt avantaj. Sunt zile cand pot lucra si din camera de hotel, am echipa cu experienta si doar ne auzim la hotel.
Printre altele este pozitie de supervizare si luarea deciziilor, nu de munca efectiva continua.

| Violleta2022 a răspuns (pentru AndreiGeolog86):

Tu ce nu intelegi?
Fata a spus "fara studii" si tu-i recomanzi Inginer?

| Violleta2022 a răspuns (pentru AndreiGeolog86):

"Lucrari in ceea ce priveste forarea si betonarea pilotilor pentru blocuri; santier la care lucrez acum sau pot fi lucrari de infrastructura gen autostrazi..."

Pentru ce descrii tu mai sus trebuie sa ai o facultate de:
Inginer constructii civile si industriale!