| anonim_4396 a întrebat:

In Romania este o singura Academie de politie?

Răspuns Câştigător
| Sadop a răspuns:

Există doar o Academie de Poliţie în România, şi anume Academia de Poliţie Al. Ioan Cuza din Bucureşti.
La IAŞI nu există Academie de Poliţie!
Mai există şi două şcoli de agenţi de poliţie, şi anume cea de la Câmpina şi cea de la Cluj.
Mai există şcoli care mai au unele dintre specialităţile Academiei, însă de acolo nu ieşi poliţist, ca de exemplu Şcoala de Jandarmi Făltâceni de unde ieşi jandarm.
La Academie sunt 3 facultăţi şi anume : Arhivistică, Poliţie şi Pompieri.
Fiecare Facultate are armele şi specialităţile sale.
Academia durează 3-4 ani, în funcţie de specialitate, iar şcolile de agenţi 2 ani! De la Academie ieşi cu gradul de ofiţer, pe când de la şcoala de agenţi ieşi cu gradul de subofiţer.
Baftă!

2 răspunsuri:
| AlexandraGeo22 a răspuns:

Academia de Politie Alexandru Iasi
Academia de Politie Stefan cel Mare
Academia de Politie Campina
Academia de Politie Cluj
Academia de Politie Alexandru Ioan Cuza Bucuresti

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Exista o singura academie de politie, respectiv cea din Bucuresti.
Celelalte unitati de invatamant, indicate de AlexandraGeo22 sunt scoli de agenti de politie.