| Dan199994 a întrebat:

În timpul pregătirii pentru Soldat Gradat Profesionist (SGP) ai voie sa deții telefonul mobil?
Adică sa il ai în permanenta

Răspuns Câştigător
| darrio2007 a răspuns:

In anumite intervale de timp, nu ai voie.
Ce ar fi cand esti la instructie, sa te sune sotia sau mama, sa-ti spuna ca ti-a facut mancarea ta preferata?
Si pe altii in acelasi timp, pentru diferite motive.

4 răspunsuri:
| MihailVeteranu a răspuns:

Nu ai voie cu telefonul mobil, in timpul pregătirii instructiei de front.Nici măcar sa mesteci guma, sau sa vorbești cu cel din stânga sau dreapta.Doar ochi și urechi la comenzi și semnale.
Comandatul va face apelu:locul, ora, modul de dispunere a formației, echipamentu și tehnica.Comanda va avea 2 părți prevestitoare și săvârșitoare,prevestitoare așa și cum o citești tu indica mișcarea ce trebuie urmată și te atenționează asupra momentului execuției.Și partea săvârșitoare a comenzii indica momentu când sa execuți ordinu!
Soldat Dan la dreapta împrejur sau marș!’’Soldat înainte Marș’’

Uniformizarea comenzilor:Cu Onorul spre dreapta,înainte,marș!
La stânga, drepți, înainte, marș! Vezi ca va trebuie sa faci aliniera in adâncime ți bratu întins deasupra umărului camaradului tău.Și încă ceva căciula, șapcă sau casca se tine cu emblema in față, ți degetu mare in afara și partea interioară lipita de coapsa celalalte degete le ți îndoite.

| ReddY25 a răspuns:

Nu

| Ciprian09 a răspuns:

De acord cu Darrio.doar în anumite intervale nu poți folosi telefonul.de obicei sa sta cu el pe modul silențios! Ai timp și de telefon în pauze, repaus sau timp la dispoziția militarului! Îl ai la tine sau îl lași într un loc sigur dacă nu ai nevoie de el! Salut, și pentru mai multe informații lasă mi msj în privat! Zi faina sa ai!

Răspuns utilizator avertizat