| nonameeeee783748384834786348684 a întrebat:

Inainte de toate aș vrea ca persoanele care o sa îmi răspundă sa nu facă mișto! De ceva vreme sunt deprimata și plâng mai mereu, deoarece (poate o sa vi se para stupid dar e ceva destul de serios acum) acum 6 luni mi-a murit bunicul meu care mă ajuta foarte mult mai ales ca îmi dădea bani și de pregătire și pentru mine în fiecare luna (părinții mei voiau evident sa îmi dea ei bani dar el a insistat foarte mult și asta fost) când a murit evident am plâns și nu pentru bani ci pentru ca mă înțelegeam foarte bine cu el. Părinții mei mă ajuta în continuare doar ca acum sunt perioade mai dificile care se simt. Ambii au facultate dar e destul de greu sa facă ce a făcut el pentru mine și i-am înțeles (nu le-am cerut deloc pana acum va rog sa mă credeți) dar se simte lipsa și nu sunt materialista ca puteam sa cer doar ca eram invățată altfel și visul meu este sa plec și în Uk în Anglia la medicina dar e foarte scump și mai ales sa îmi cumpăr și mie câte ceva, plang de atunci foarte mult mai ales ca vreau la facultate în străinătate și în special ca acum sunt foarte multe lucruri frumoase și am o varsta specială (16 ani) pe care vreau sa mi-o trăiesc vesela, dar plâng mereu din cauza asta pur și simplu nu văd alta lume în afara de cea scumpa sa zic, nu pot trai aproape. VREAU RASPUNSURI SERIOASE!

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ia-ti de munca in weekend si nu vei mai plange dupa banii bunicului.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pana la urma tot nu am inteles... plangi ca ti e dor de el sau de banii lui?

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ai 16 ani esti la scoala ocupate de scoala lasa prostiile cu Anglia, nu sti engleza la nivel de examene si de facut medicină, tu vrei in Anglia la prostitutie ca de altceva nu vei fi bună, doar asa o sa ai bani nonstop ca tu practic bani vrei nu scoală nu servici, alea sunt povești.Cit a trait moșu te a sponsorizat, acum e rindul parintilor sa it i dea dar tu pretinzi mai mult decat pot ei si atunci vrei Anglia ca sa nu te mai controleze parintii, in Anglia nu poti pleca fara acordul si semnatura lor la notariat, ca esti minoră, după 18 ani cand vei fi majotra faci ce vrei dar daca tu nu stii baza din scoala româneasca ce medicina faci in Anglia? Fă aici facultate de medicina dar tu ai alte prostii in cap

| Catrice a răspuns:

Nu plângi după bani, da' plângi după bani. Copiii ăștia...

| VoidEternal a răspuns:

No offense, EȘTI materialistă.

Faptul că nu ai cerut părinților nu te scutește de titulatura asta. Cred și eu că nu ceri când primești fără să fie nevoie sa ceri.

Dar orice învăț are și dezvăț.

¯⁠\⁠_⁠(⁠ツ⁠)⁠_⁠/⁠¯

Răspuns utilizator avertizat
| Robert2526 a răspuns:

Avem si noi in tara facultate de medicina, zic eu mai buna decat cea din UK. In plus, daca inveti bine, poate sa fie aproape gratuita, asa ca nu trebuie sa iti faci griji in privinta asta.
Pe bunicul nu il mai aduce nimeni inapoi, sunt sigur ca stii asta. Una dintre cele mai importante lucruri in viata este insa sa ne adaptam! Din cate se poate vedea, plangi mai mult dupa banii lui decat dupa el. Ai doua alternative. orinde obisnuiesti cu mai putin si inveti despre faptul ca in viata tocmai asta este ideea de baza, sa inveti sa te descurci cu ceea ce ai pentru ca niciodata nu o sa ai exact cat vrei, o sa vrei din ce in ce mai mult.
Cealalta solutie ar fi sa le spui parintilor si sa le ceri lor bani.

| Ramo024 a răspuns:

Eu te sfătuiesc să te apropii mai mult de părinții tăi și să accepți ce îți oferă ei (bani, sfaturi etc.).
Plângi dacă simți nevoia ca să te descarci de dorul bunicului tău. Dacă poți, mergi la biserica și aprinde-i o lumânare. Dacă vezi pe stradă un cerșetor, cumpără ceva de mâncare și o sticlă de suc și dă-i de pomană de sufletul bunicului tău.
Când îți este foarte dor de bunicul, poți să scrii o scrisoare ca și cum ar fi adresată lui, în care să îi spui tot ce simți, chiar dacă nu vei putea să i-o trimiți bunicului. Păstrează scrisoarea și recitește-o mai târziu. Ai să vezi că încet încet durerea pierderii bunicului o să fie mai mică, chiar dacă nu va trece de tot.
Mai ai timp până când termini liceul să te hotărăști dacă vei urma facultatea în Anglia.