| alexbulinuta a întrebat:

Inca din clasa a X-a am vrut ca dupa absolvire sa urmez Facultatea de Management, Inginerie Economică în Agricultură și Dezvoltare Rurală... problema este in felul urmator, mica fiind in capul meu era agronomie... pfff plante si mamaia are la tara niste porumb deci cat de greu este. ati inteles, aiureala totata. Sunt constienta ca este usor de intrat si ai mult de munca pentru ati obtine licenta, intrebarea mea este, nimeni nu a reusit sa imi raspunda, ce pot sa fac cu ea mai departe, am primit ca raspuns chiar de la o profa de acolo "poti lucra in domeniul public sau privat" si cu asta ma rezolvat. Ce loc de munca as putea sa ocup cu ea? Mi se raspunde mereu "lucrezi in agronomie " bine pricep asta ca nu doar nu ma duc sa fac arhitectura din grau, dar ce mai exact care sunt optiunile. Va rog daca aveti idee si nu copy-paste, sa imi explicati si mie, chiar nu am idee am cautat pe net, dar nimic nu ma lamureste, nu gasesc un raspuns concret, gen poti lucra in domeniul invatamantului (asta stiu deja ca pot, dar nici nu vreau sa aud de asa ceva ) sau in cadrul institutiilor x, y, z.

1 răspuns:
| romeo78 a răspuns:

Domnișoară, profesoara a fost politicoasă. Răspunsul este că nu ai unde lucra. Toate posturile vacante sunt de fapt ocupate de relațiile șefilor. Șansă ar fi să poți pleca dincolo, la licență în altă țară și să găsești să te angajezi la o fermă, instituție publică sau privată.
Succes!