| 1234mmmk a întrebat:

Inca nu sunt sigura la ce facultate sa merg, as vrea sa fac inginerie aerospatiala insa mi-ar placea si sa fac ceva legat de medicina veterinara. nu prea pot sa ma decid

Răspuns Câştigător
| Alexia999997777777777777 a răspuns:

Gândește-te ce ți ar face placere mai tare, ambele sunt meserii frumose și nu pentru toată lumea, dar pentru cei pasionați și implicați este chiar minunat.
Spre ex. eu personal apreciez mult medicii veterinari, însă nu as fi putut sa fac aceasta meserie tocmai din cauza faptului ca nu îmi place sa vad animale chinuite, care suferă, etc.
Tu poți sa ai gândirea logic ca vrei sa le vindeci și din nou este foarte drăguț să avem astfel de oameni.
Poți să te uiți la videoclipuri, informații etc, despre ambele meserii și vezi ce ți se potrivește, nu poate decide nimeni în locul tău.

1 răspuns:
| dullcat a răspuns:

Buna.Meseria de medic veterinar nu e asa bine platita, depinde foarte mult de oras. Unii au salariul minim pe economie si situatia nu e deloc roz ca in filme.Ai de-a face cu tot felul de cazuri, cu stapani mai mult sau mai putin inconstienti, iar daca iubesti animalele trebuie neaparat sa te detasezi, altfel risti sa te imbolnavesti, sa ajungi la semne de depresie etc.

Multe cabinete sunt limitate prin faptul ca nu au aparatura necesara astfel incat sa faca mai mult/tot ce pot pentru animalut. Poate deveni frustrant, mai ales cand stii ca tehnologia exista, dar nu ai cum sa o folosesti, deoarece nu exista fonduri suficiente pentru a o achizitiona. Daca vrei sa iti deschizi cabinet propriu, suma de inceput e de 50 de mii de euro.