| anonim_4396 a întrebat:

Incep primul an la facultatea de moase si asistenta medicala generala. As dori sa stiu daca fiecare grupa are cate un diriginte cum aveam in liceu, daca se pun absente, daca exista un program fix sau ferestre intre cursuri. Cum este la practica si cum se obtin creditele?

1 răspuns:
| Dana211 a răspuns:

Nu mai exista diriginte sau vreun responsabil. La facultate fiecare raspunde de ceea ce face. Absente e posibil sa se puna la lucrarile practice care sunt obligatorii, la cursuri depinde de facultate. Programul depinde si el, dar in general ai ferestre. Creditele se obtin dupa examene: iei examenul ai creditele care se inmultesc cu nota si se face o medie pe tot anul, medie care da un clasamet in functie de care ramai la buget sau la taxa.