| alin9923 a întrebat:

Informatii despre une developer de jocuri (creeator de jocuri).
Necesita facultate (daca da, cat timp? )
Ce liceu ar trebui sa urmez?

Răspuns Câştigător
| cristimihailov a răspuns:

Salut,

De fapt e mai complicat. Ca sa intelegi de ce gandeste-te ca pui intrebarea: ca sa fac un film ce facultate ar trebui sa fac?

Intai de toate ca si la productia unui film unde intotdeauna sunt implicate multe persoabe (vezi genericul: regisor, actor, scenograf, cameraman, stilist, portar, tehnician lumini, landscape designer, actor principal, actor secundar, musician, etc - special am pus atatea ca sa vezi ca nu sunt putini), la fel si in productia de jocuri va trebui sa te hotarasti pe unde esti: la programare, la grafica, la configurare, la scenarii, la testare, la marketing, etc.

Si foarte probabil, nu vei activa la nivel de programare in engine-ul jocului. In mod normal acela e deja facut. Iar daca cineva vrea sa faca unul nou, atunci se aleg persoane cu experienta pentru ca este o zona foarte sensibila.

In fine limbajul C++ este cam obligatoriu la acel nivel. Nu uita ca si alte limbaje specifice se folosesc, gen LUA.

1 răspuns:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Programare jocurilor este probabil ramura de programare cea mai complexa pentru ca ai nevoie de multe cunostinte matematice in primul rand si de grafica.
Programarea se poate invata si pe cont propriu insa o facultate te va ajuta sa ai o baza mai solida. Pentru o cariera ca programator ai doua alternative de facultate info sau automatica si calculatoare si multa munca pe cont propriu... cat despre liceu mate info fara discutie