| countingstars a întrebat:

Intre o meserie care va place foarte mult, dar care o puteti avea doar in Romania si una care e ok, dar nu va place atat de mult, in schimb o puteti avea in orice alta tara unde se traieste mai bine, ce ati alege? Si sa zicem ca la ambele se castiga foarte bine.

9 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Meseria care place mai mult in Romania.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu prea are sens intrebarea. Daca iti place ce faci, e bine platit si mai e si in tara ta ce rost mai are sa pleci?

| OoBunnyoO a răspuns:

Probabil ca as ramane in tara, daca este ceea ce imi place si sunt si bine platita, nu va ce motiv as avea sa plec in alta tara pentru o slujba care nu imi place la fel de mult.

| mixxjim a răspuns:

Gandeste-te cum ar fi sa faci toata viata ceva ce nu-ti place si o sa-ti raspunzi singur/a happy

| foxsilver a răspuns:

Daca in ambele cazuri se plateste bine, as alege sa plec din tara doar ca turist. si iti spun in cunostinta de cauza; am avut in tara o meserie care mi-a placut foarte mult, si care mi-a adus doar satisfactii... onorifice.
In conditiile in care ai chiar o recunostinta internationala a valorii tale, dar in tara esti tratat si platit ca un " muritor de foame", crede-ma, ca iti faci bagajele si pleci, indiferent ce munca ai presta in strainatate, numai sa poti trai decent!
Din pasiune si onoruri nu iti poti plati datoriile zilnice, si nici nu iti tin de foame.
De economisit un ban, nici nu mai incape vorba.
Trage si tu concluzia!

| SorinaSuciu a răspuns:

Eu merg pe ideea ca in viata faci ce-ti place. daca tu vei pune suflet in meseria din Romania pentru ca iti place ai mari sanse sa fi remarcata si sa ajungi sa lucrezi pentru o companie straina pentru ca ei se uita la potential si la pasiunea pentru acea meserie. mai bine faci ceva ce sa iti faca placere decat ceva ce iti aduce mai multi bani dar e ca un chin zilnic.

| Partenie_Sabina_1995 a răspuns:

Pai pentru a te simți bine alegi slujba din tara ta dar este alegerea fiecaruia

| MiaO a răspuns:

Depinde de ce vrei tu sa faci. Sa ramai in tara sau sa pleci. In functie de acest raspuns eu si alege pe care din cele doua as practica-o.

| deea154 a răspuns:

Cea din România este mai buna.Pt. dacă o iei asa poți merge când vrei înjtr-o tara străină numai sa ai cu ce sa plătesc călătoria și cazarea.