| Villy0po a întrebat:

INTREBARE ADRESATA DOAR CELOR CARE AU FACUT SAU FAC FACULTATEA DE JURNALISM! Cum este la aceasta facultate? la ce materii trebuie sa excelezi? cum se intra si cu ce note? multumesc funda pentru raspuns(eu st in clasa 9 si m-am gandit sa aleg aceasta facultate)

2 răspunsuri:
| 2xM a răspuns:

Ca jurnalist trebuie sa stapanesti limba romana excelent intrucat greselile gramaticale nu sunt acceptate.
Trebuie sa vorbesti clar, calm, fluent, expresiv, cu dictie, astfel sa te inteleaga orice categorie de om.
Logica, o alta materie pe care trebuie sa o stapanesti.
Trebuie sa fii un informat tot timpul, sa citesti ziare (sau online).
Incepe sa exersezi scriind; fa-ti un blog unde o sa exersezi capatand experienta.
Trebuie sa fii foarte flexibil, suportand seful de doi lei care te va face prost, chiar daca nu esti, atunci cand ai scris un articol nu neaparat bun.
Trebuie sa treci cu vederea atunci cand idiotii vor comenta la articolul tau.
Sa treci cu vederea atunci cand seful o sa-ti spuna ca " azi vei ramane putin peste program ", de fapt mai mult decat putin.
La inceput vei face munca de jos, vei fi o sageata, un fel de du-te vin-o. Tu o sa faci de exemplu, lista preturilor din piata. Vei scrie un articol, editorial sau altceva dupa ceva timp. Trebuie luat in vedere faptul ca trebuie sa ai un aspect fizic placut, asta daca vei lucra in televiziune.
Sunt mai multe de spus, dar nu-mi permit sa pierd timpul. Nu am facut facultatea de jurnalism, sunt inca in clasa XII.

| TheAce a răspuns:

Trecand peste toate bullshiturile, foarte la obiecti: Daca faci Jurnalism in Bucuresti te poti felicita pentru alegerea facuta, daca faci insa aceasta facultate in oricare alt oras atunci poti sa consideri ca ai esuat. Facultatea de Stiintele Comunicarii (jurnalismul) este lacunara din extrem de multe puncte de vedere in provincie: nu exista studio-uri profesioniste, partea logistica este in suferinta, profesorii nu prea provin din ''campul muncii'', nu exista interes pentru implicare ''din exterior'' etc...
Acum, legat de materii: Vei studia Televiziune, Radio, Presa Scrisa + materii adiacente in functie de semestru (drept, istoria UE, engleza etc).
Eu unul studiez jurnalismul la Universitatea Oradea, dar scuza mea este ca fac aceasta facultate doar ca un hobby, eu fiind regizor si activand in mass media de 5 ani de zile, atat in televiziune ca si moderator tv cat si in presa scrisa ca si editorialist. Dar daca tu vrei sa o iei cu jurnalismul de la 0, si facultatea aceasta conteaza pentru tine atunci trebuie sa stii ca e totul (Bucuresti) sau nimic (Restul)