| anonim_4396 a întrebat:

Intrebare adresata elevilor de liceu, clasele 11-12 : In ce domeniu v-ar placea sa munciti dupa terminarea liceului? (part-time). Ce job a-ti accepta pentru 200 ron/luna? (part-time)

Răspuns Câştigător
| KodrutZ a răspuns:

Doar idiotii concureaza cu indienii. A, da, si firmele de outsourcing de doi lei. Eu am lucrat prin 2007 pentru un american. Mi-a zis si el pe fata ca ma plateste de vreo 5-6 ori mai mult decit pe indieni, dar nu ar putea lucra doar cu aia, ca sint nevertebrate - cu mine discuta o data la 2-3 saptamini, eventual schimbam 1-2 emailuri si stiam ce aveam de facut, eventual mai veneam cu retusari proprii pe care le aproba ulterior, nici nu il frecam la cap de fiecare data cind schimbam ceva, iar pe aia trebuia sa ii dadaceasca ca pe niste copii de 3 ani. Mi s-a intimplat asta de mai multe ori, deci stiu ce zic.
Ca raspuns la intrebarea initiala, as lucra ca tester intr-un restaurant pentru banii astia, cu conditia sa am net WiFi si un colt linistit. As minca, as bea si as da sugestii bucatarului.

17 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pentru 200 ron pe luna? cred ca glumesti, nici o femeie de serviciu de la bloc unde da cu matura de 2 ori pe saptamana nu ia atat

| Earthroot a răspuns:

Cu 200 lei cred ca nu cumperi destula mancare sa acoperi energia consumata in timpul acelui part-time job. Poate doar daca tii cura si te limitezi la apa plata.

| Sweety27 a răspuns:

Sa revin la intreabarea initiala: Ce job a-ti accepta pentru 200 ron/luna (part-time)?

| Sweety27 a răspuns:

Va recomand chestionarul acesta. E despre magazinele online. Voi ce parere aveti? www.isondaje.ro/sondaj/289191259/

| Beatris123 a răspuns:

Eu as alege ceva legat de domeniul informaticii, sa lucrez cu calculatorul happy

| KodrutZ a răspuns (pentru Beatris123):

Cu 200 RON/luna? laughing

| Beatris123 a răspuns (pentru KodrutZ):

De ce nu? part-time

| Beatris123 a răspuns (pentru KodrutZ):

Atat timp cat faci ce iti placi, e ok? si mai depinde si cat timp lucrezi.

| Sweety27 a răspuns (pentru Beatris123):

Part-time = 4 ore/zi, 5zile/sapt.

| KodrutZ a răspuns (pentru Beatris123):

Doua sute, adica 2 milioane vechi, astia ti se par bani pentru asa ceva? Eu de 200 RON nici nu deschid calculatorul... uite, ca idee, dintr-o singura vinzare a unui pachet de hosting a unui provider la care esti afiliat poti cistiga intre ~65-70 si vreo 150 de dolari. Mi s-a intimplat sa fac cite un logo rapid sau alte chestii care au produs cite 20-30 de dolari in maxim 15 minute. 200 RON/luna e mai putin decit cistiga o femeie de serviciu care se duce sa stearga praful intr-un birou de firma cite 4 ore pe saptamana...

| Sweety27 a răspuns (pentru KodrutZ):

E o intrebare pentru elevi, clasele 11-12, care la terminarea liceului, inainte de facultate, nu cred ca se pot numi php senior developer sau it assistant sau senior photoshop editor!

| KodrutZ a răspuns (pentru Sweety27):

Nu trebuie' sa se numeasca nimic. La virsta lor, timpul valoreaza chiar mai mult decit la virste si etichete mai pompoase. 200 RON e bataie de joc.

| Sweety27 a răspuns (pentru KodrutZ):

laughing) timpul valoreaza? tu ai vazut cati sunt aici pe site si intreaba despre sex? copiii? excitare? laughing) Sunt foarte curioasa sa le vad nivelul de gandire si dorinta de munca! In ziua de astazi, toti absolventii de facultati (pe bani) vor salarii peste 1.000 de euro dar in schimb sa nu faca nimic. Daca se poate, program flexibil si masina la scara!

| Sweety27 a răspuns (pentru KodrutZ):

200 /ron pe luna mi se pare suficint pentru un elev, ca sa dea cateva meditatii unui coleg mai mic. Oricum la mentalitatea lor de astazi, de banii aia, baietii isi cumpara etnobotanice iar fetele haine si cosmetice. Nu cred ca este vreunul care sa ii dea in casa la parinti! Ala serios invata lucruri care le stii si tu, si le pune in practica inca din timpul liceului, ajungand dupa liceu, sa aiba un job full time, bine platit.

| KodrutZ a răspuns (pentru Sweety27):

Beatrica a adus vorba de lucrul cu calculatorul. Molustele alea care intreaba tot felul de idiotenii nu sint in stare nici sa treaca strada, dar sa faca ceva util cu calculatorul...

| KodrutZ a răspuns (pentru Sweety27):

Spre binele lui, sper sa nu ajunga sa aiba un job full time "bine platit". Nu de alta, dar ar fi pacat de ce invata, cind poate sa scoata de 2-3 ori mai multi bani in de 2-3 ori mai putin timp de unul singur.
P.S. Ca idee si invatatura de minte pentru cei ce mai citesc, aproape toti prietenii mei care au lucrat niste ani in programare, de regula cu salarii de pe la 1500 eur in sus si-au dat de curind demisia si au luat-o pe cont propriu. Asta e motorul unei economii adevarate, nu jobul de la 9 la 5 pentru a iti plati ratele facute ca vita la telefoane, masini si electrocasnice pe care nu ti le permiti. Pacat ca ai nostri adolescenti nu sapa mai adinc pe net sa vada mai exact cu ce se maninca asa zisul vis american (si nu numai) si ce inseamna cu adevarat munca, gindirea pe termen lung a dezvoltarii personal/profesionale si, din nou, munca. Ca un mic bonus, luati de-aici - http://www.bobparsons.me/bp_16_rules.php?ci=21428

| Sweety27 a răspuns (pentru KodrutZ):

Este vorba de freelanceri... Da, este adevarat ca se castiga foarte multi bani din asta si concuram cu indienii laughing)). Dar pana la cei 1500 de euro trebuie sa invete ceva, sa aprofundeze si sa-i placa ceea ce isi alege!

| KodrutZ a răspuns (pentru Sweety27):

Doar idiotii concureaza cu indienii. A, da, si firmele de outsourcing de doi lei. Eu am lucrat prin 2007 pentru un american. Mi-a zis si el pe fata ca ma plateste de vreo 5-6 ori mai mult decit pe indieni, dar nu ar putea lucra doar cu aia, ca sint nevertebrate - cu mine discuta o data la 2-3 saptamini, eventual schimbam 1-2 emailuri si stiam ce aveam de facut, eventual mai veneam cu retusari proprii pe care le aproba ulterior, nici nu il frecam la cap de fiecare data cind schimbam ceva, iar pe aia trebuia sa ii dadaceasca ca pe niste copii de 3 ani. Mi s-a intimplat asta de mai multe ori, deci stiu ce zic.
Ca raspuns la intrebarea initiala, as lucra ca tester intr-un restaurant pentru banii astia, cu conditia sa am net WiFi si un colt linistit. As minca, as bea si as da sugestii bucatarului.