| xDianaaaaa a întrebat:

Intrebare pentru cei din MAI sau care cunosc persoane din MAI. Cum se poate face transferul din administrativ la operativ si cam cat dureaza? Trebuie o anumita perioada de vechime?

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Transferurile in MAI se fac in urma sustinerii unor examene, sustinute cu toti concurentii si cu note obtinute cat mai mari, ca sa ai sanse sa obtii pozitia respectiva.
In functie de pozitie trebuei sa fii eligibil, adica sa ai o anumita vechime daca este ceruta, un anumit rang sau ce mai cer ei. Evident odata ce conditiile de inscriere sunt intrunite si esti acceptat, trebuie sa te pregatesti sa sustii examenul competional de ocupare al acelui post.