| anonim_4396 a întrebat:

Intrebare pentru cei tineri intre 18-30 ani sau de ce nu si pentru celelalte varste. Ce v-ar motiva sa lucrati la un job? Indiferent daca ati terminat un liceu sau o facultate, ce ati schimba voi la un loc de munca?

4 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Ce m-ar motiva? Nah pai daca tot o dam asa, hai ca o sa fac job-ul ideal chiar daca o dam rau in SF.
PReferabil sa inceapa undeva pe la vreun 10-11 sau chiar sa aiba un program cumva flexibil
Sa nu fie extrem de solicitant adica cand ma intorc acasa sa nu simt totusi ca n-a mai ramas nicio picatura de viata si energie
Sa aiba un salariu care sa-mi asigure un trai fara griji
Sa beneficiez de weekend liber si o vacanta suficienta macar de sarbatori si vara
Sa aiba un colectiv placut unde sa ma simt in largul meu
Sa aiba la dispozitie pentru angajati mici servicii : cafea, apa, suc poate chiar si ceva masa asigurata/bufet.
Da stiu ca-s usor absurda da am zis job-ul ideal, ok?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai na, de ce sa fim ipocriți. Banii ne ar motiva. Dacă e îndeplinită condiția asta, pe mine ma motivează și recunoașterea și aprecierea muncii mele. Un simplu mulțumesc când stau peste program. Un simplu te rog când e ceva în plus de făcut samd

| CarcotasulVesel a răspuns:

Depinde de job
daca e vorba de flaxonat turumbele nu as fi motivat deloc
daca as fi primul care ajunge pe Luna/Marte/Venus/... aaaa... StarTrek, as munci pana as cadea jos

iar in realitate, mi-ar place un job de gen Charlie din "Doi barbati si jumatate"... muncesti putin, iei bani multi iar jmecheria e ca ai un talent greu de gasit

| AnaQ a răspuns:

De ce sa lucram? :
1. Vom fi independenți prin propriile forte
2. Ne maturizăm mai ales psihic dar și fizic
3. Ne câștigăm singuri pâinea
4. Nu mai depindem de părinți sau alți oameni și avem banii noștri cu, care putem sa facem ce vrem noi
5. Este un sentiment minunat sa muncești și din banii câștigați să îți cumperi un lucrușor al tău.
lista poate continua...

Ce as schimba eu la un loc de muncă ar fi in primul rand mentalitatea angajatorilor care se uită urat daca nu ai experiență prea mare in domeniul respectiv, și cred că ar trebui ca anumite programe la locurile de munca sa fie maxim 9 ore / zi, iar salariile sa fie cat mai mari posibil ( sa fim realiști).