| GaBrIeLa1994 a întrebat:

Intrebarea asta e pentru cei care sunt la facultate de cel putin un an.anul acesta am terminat liceul si ar fi o posibilitate sa urmez si o facultate.as vrea sa stiu ce este diferit la o facultate fata de liceu? este mai usor sau mai greu? pe langa raspunsurile la aceste intrebari as vrea sa imi spuneti voi cum e la o faculate cu tot ce tine de ea

Răspuns Câştigător
| Nicoleta a răspuns:

Prima si cea mai mare diferenta este ca nu mai esti la tine acasa.
Totul e nou: locatia, colegii, profesorii, materiile, modul de examinare, stilul de viata etc.
Orarul iarasi e diferit in sensul ca poti avea cateva cursuri ( de obicei 2 ore dureaza un curs) dimineata... apoi sa ai pauze de cateva ore, apoi poti avea alte cursuri sau seminarii seara. Cursurile sunt de obicei de 2 ore si ti se preda materia. Seminariile sunt tot de 2 ore si la ele aplici ceea ce inveti la cursuri.
Poti avea si zile libere in functie de cum e organizat orarul in restul saptamanii.
Prezenta nu prea conteaza, insa sunt profesori care tin cont la examene si de prezenta. Note vei primi fie doar in sesiune, fie si pe parcurs pentru peoiecte sau partiale ( examene date pe parcursul semestrului in afara sesiunii).
Viata ta va fi diferita de asemenea, iti vei organiza tu timpul, vei avea tu grija de tine, tu vei fi cea care va trebui sa te motivezi sa inveti pentru medie, pentru a te face afirmata, pentru a ramane sau pentru a trece la buget etc.
De asemenea concurenta este foarte mare. Nu e bine niciodata sa te bazezi pe colegi la copiat sau altele. Tu esti cel mai bun prieten al tau in sensul asta laughing.
Incepului nu e foarte frumos. In primele saptamani aveam impresia ca nu voi face fata, ca sunt prea multe cerinte, ca e prea multa materie, insa totul se prinde din mers, te vei obisnui cu tot si nu ti se va mai parea greu.
Fata de liceu e mult mai greu. Daca pentru bac ai avut timp un an sa inveti pentru 3 materii, acum vei avea timp un semestru sa inveti pentru 6 materii, iar ceea ce ai de invatat pentru o singura materie e cu mult mai mult fata de ceea ce ai avut la bac. Uneori se intampla sa ai o carte de vreo 500 de pagini pe care trebuie sa o citesti intr-un timp relativ scurt pentru un examen. Dar nu e imposibil deloc. E greu inceputul, apoi te obisnuiesti pe parcurs.
Pe total, e frumos la facultate. Daca mai ai intrebari, nu ezita sa mi le pui.
happy Succes! ..si nu uita ca nu esti nici prima si nici ultima care trece prin facultate, asa ca vei face fata cu siguranta daca ai rabdare si calm sa te obisnuiesti si sa nu te panichezi la inceput cand ti se pare greu.
PS: La ce facultate esti?

| GaBrIeLa1994 explică (pentru Nicoleta):

As vrea la jurnalism. oare as face o alegere buna? sad

| Nicoleta a răspuns (pentru GaBrIeLa1994):

Nu stiu ce sa spun. Personal nu vad o cariera prea stralucita in asta pentru ca din cate vad multe persoane care lucreaza in domeniu, nu au facut facultatea aceasta neaparat. Depinde mult insa de tine si de cat de mult te implici in activitati in afara facultatii.De exemplu in organizatii, ligi, sa faci practica etc. Doar asa sunt sanse mai mari pe viitor.
In ce oras anume dai?

| GaBrIeLa1994 explică (pentru Nicoleta):

Pai pana acuma nu am fost implicata in astfel de organizatii deoare ce am facut liceul si in orasul in care am terminat liceul nu au avut astfel de activitati deoarece e un orasel mai mic.in Arad as vrea.in alt oras din apropiere nu as avea posibilitate

| Nicoleta a răspuns (pentru GaBrIeLa1994):

Nu ma refeream la ceea ce ai facut pana acum, ci la ceea ce vei face mai departe.

| GaBrIeLa1994 explică (pentru Nicoleta):

Si de exemplu daca o sa aleg jurnalismul si dupa cateva luni sau maxim un an o sa renunt din diferite cauze poate financiare ce o sa se intample?

| Nicoleta a răspuns (pentru GaBrIeLa1994):

Nu se intampla nimic. Poti ingheta anul si sa reiei activitatea cand poti. Insa daca esti la buget si din diverse motive dupa perioada asta te decizi ca nu mai vrei jurnalism, atunci nu vei mai putea sa te inscrii la alta facultate la buget, ci doar la taxa.