| DeianVendetta a întrebat:

Intrebarea e pentru cei care au mai lucrat in vanzari: Cati clienti trebuie sa vizitati pentru a face o vanzare? Care e sansa de a face o vanzare, 1 la 3 clienti, mai mult, mai putin?
Daca ati putea aduce si exemple, ar fi ideal.
Ce ma intereseaza pe mine de fapt, lucrez la o firma ce vinde produse cu o valoare adaugata mica (munca se face pe teren, nu indoor), sansa de succes e 20% (4 clienti refuza produsul si unul singur cumpara) si comisionul e mic. Incerc sa evaluez daca e o oportunitate, daca se merita sa continui, sau daca ar trebui sa renunt.
Multumesc pentru toate raspunsurile ce vor veni.

1 răspuns:
| neutrino a răspuns:

Sansa este de 1 la 50. Iti spun dupa multa si amara experienta.