| anonim_4396 a întrebat:

Întrebarea se adresează la modul general, deoarece ca acest patron mai sunt mulți alții.

În zona unde stau există un patron în vârstă care are câteva magazine alimentare și un mini-market.
Datorită salariului mic (1500 de lei) și a condițiilor de muncă (exploatare, ore suplimentare neplătite) câteva dintre angajatele vechi au plecat iar multe dintre cele care încearcă, nu rămân.
Pe scurt, acest patron e în deficit de personal dar nu face nimic să schimbe situația, din contră.
La început, e lingușitor cu cele noi, aproape că se roagă de ele ca să rămână, dar atunci când anunță că vor să plece, devine defensiv, răstindu-se la ele și insultându-le.
Are câteva angajate în vârstă care abia așteaptă să iasă la pensie.
El scapă mereu de amenzi, deoarece când vin cei de la I.T.M prin zonă, cineva îl anunță.

Întrebarea e următoarea:
dacă treaba i se duce la vale (și nu e un caz singular) de ce nu face nimic pozitiv pentru a redresa situația?
De ce în loc să-și schimbe atitudinea (în bine) acest patron se comportă și mai aspru, dându-și arama pe față?

Răspuns Câştigător
| Emma30555 a răspuns:

Fiindca pana acum lui i-a mers bine asa. Plus asta e caracterul lui. El nu considera ca afacerea i se duce de rapa, considera ca poate gasi angajati pe care sa ii plateasca prost si care sa i si munceasca. Afacerea in sine ii merge bine doar ca e foarte zgarcit si se teme ca daca va plati angajatii mai bine abia atunci va suferi pierderi

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Probabil ca se gandeste ca merge si asa cum spui, respectiv nu gandeste in perspectiva.
Ca sa afli sigur il poti intreba pe el, noi chiar n-avem de unde sti la ce se gandeste.

| gabicoo a răspuns:

Pentru că îi merge!
Nu e Românica țara lui "Merge și așa"?

| LordCristobal a răspuns:

Nu își schimbă atitudinea deoarece nu a dat de greu sau de un incident care sa îl zguduiasca din toate temeliile.
Oricum o sa i se întoarcă la un moment dat.
Așa cum zice o vorbă românească ulciorul nu merge tot timpul la apa.

| trophin a răspuns:

Asa e și asa va fi. Dacă asa a fost din 73 crezi ca va schimba ceva?