| mariussf18 a întrebat:

Intrebari pentru cei care au urmat cursuri de arbitru. 1.Se merita? 2.Care e costul acestor cursuri? 3. Durata si programul? 4.Ce se intampla cu tine la terminarea cursurilor? 5.Se ajunge greu in liaga 1 sau 2?

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce vrei sa te speli pe maini daca nu esti murdar, alege-ti alta meserie deoarece este foarte coruptibila meseria de arbitru si cei de la DNA au invitatii cu miile

| trolololo a răspuns:

Nu e scris de mine.

Drumul ce trebuie parcurs pentru a deveni arbitru n-ar dura mult. Taxa de înscriere variază în funcţie de judeţ, de la 50-70 de lei în Provincie pînă la 100 de lei în Bucureşti. Cursurile durează maximum 4 luni, apoi dai un examen şi primeşti categoria de arbitru stagiar. Cu această titulatură poţi arbitra la liga a 5-a, la minifotbal, la copii şi la juniori. Peste alte 6 luni dai examen pentru divizia D, unde ai nevoie de minimum doi-trei ani de experienţă pentru a promova la C. Deci, cu totul, cam 3-4 ani în care baremurile nu numai că nu sînt atractive, dar un tînăr trebuie să aducă bani de acasă pentru a face arbitraj.

Cît cîştigă un arbitru din barem în primii ani după absolvirea şcolii de arbitraj:
- la meciurile de minifotbal: 12, 5 lei pe meci
- la meciurile de copii: 25 de lei pe meci
- le meciurile de juniori; 31, 25 lei pe meci
- la meciurile de divizia D: 75 de lei pe meci

Liga a III-a: 600 de lei pe meci
Liga a II-a: 1.090 lei pe meci
Liga I: 4.700 lei pe meci