| Bayrah a întrebat:

Îți distrugi viața dacă faci un copil mult prea devreme?

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Un copil facut in adolescenta iti poate afecta masiva viitorul, fiindca nu-ti mai poti continua scoala, studiile, cariera, totul este devansat si poti sa pierzi enorm.
In plus, un copil mic facut in adolescenta devine o povara parintilor adolescentei, care vor trebuii sa aiba grija de 2 copii, nu unul.

| Yuoia a răspuns:

Ce inseamna "mult prea devreme"?
Daca il faci intre 13 si 18 ani, da e mult prea devreme.
Dupa 20 de ani e ok. Nu asculta babele care spun ca nu te mai distrezi daca faci un copil.

| Frank51 a răspuns:

N-o distrugi dar o faci foarte grea.

| sweetglitter a răspuns:

Da. Un exemplu e mama mea. M-a nascut la 25. A facut depresie si s-a sinucis la 36 de ani, din cauza mea dar si alte probleme precum cea financiara.

| Brizbriz a răspuns:

Da, asta e unul dintre principalele argumente pro-avort
mama, daca face copilul si il da in adoptie, i se rupe inima si face depresie, daca il pastreaza dar nu e capabila sa aiba grija, si mama si copilul sufera serios, samd

| doctorandus a răspuns:

Pe alții îi vezi așa: Merge cu bunicul/bunica. Nu, nu, nu, sunt tatăl/mama lui!

| sierra1 a răspuns:

Da, cam ai dreptate! (și fără tată alături?)

| danieltulcea84 a răspuns:

Distrugi viața unui copil dacă faci avort (crimă). Dacă ești fata după 16 ani și băiat după 18 ani... poți avea copiii..nu îți distrugi viața, însă e mai greu, deoarece trebuie să ai cu ce întreține un copil, timpul și educația necesară. Un copil este o binecuvântare, dacă îl crești în iubire și condiții optime, dar dacă îl faci și nu te ocupi corespunzător pentru educația lui, folosește prezervativul! După 20 de ani, dacă ești om normal și responsabil e bine să ai copiii. Nu să îi faci la bătrânețe. Te duci la grădiniță sau la școală te confundă colegii lui cu bunicii!

| existential a răspuns:

Intre a "distruge" viata mamei sau a distruge la propriu viata copilului, in caz de avort, eu zic ca mama ar trebui sa riste si sa faca acel copil.
Mama chiar daca e f tanara, poate face sacrificii, poate apela la parinti pentru ajutor, la bunici.
Daca parintii ei vor ajuta la cresterea copilului, mama si tatal vor putea sa-si urmeze studiile, pentru a avea un nivel de viata decent. Usor usor lucrurile se vor aseza, vor intra intr-o normalitate, cu timpul mama va putea oferi o familie copilului.

Răspuns utilizator avertizat