| Gyermnoil a întrebat:

Iti mai poti gasi rostul profesional dupa 30 de ani sau te vei invarti intr-una la joburi pe perioade scurte? Se spune ca trebuie sa incerci mai multe domenii pana gasesti unul, insa pana cand?

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Tot ce se poate, avand in vedere ca la 30 de ani esti inca tanar, dar depinde de fiecare persoana in parte, unii sunt mai stabili, altii nu.
Si daca se cauta mai multe domenii inseamna ca persoana respectiva nu este calificata pentru unul anume si atunci se explica de ce nu poate pastra un loc de munca stabil mai mult timp.

| darrio2007 a răspuns:

Rostul profesional? Inseamna ca nu ai nici o meserie la baza.

| sierra1 a răspuns:

Normal că da. Se numește (re)conversie profesională!

| johnnny123 a răspuns:

O spui de parcă "rostul profesional" ar fi o chestie pe care o găsești din întâmplare într-un sertar pe care nu l-ai mai deschis demult. Sau ca un loz în plic, unde tragi bilete până când găsești unul câștigător.

Rostul profesional nu se găsește, ci se construiește cu ani de studiu și muncă dedicați învățării unui domeniu.

Teoretic îți poți construi rostul profesional la orice vârstă, dar numai cu condiția să fii dispus și capabil să depui efortul necesar pentru a învăța ceva care are valoare reală pe piața muncii.

La "a te invarti intruna la joburi pe perioade scurte" te condamni singur atunci când nu știi suficient de multe încât să obții un job stabil și satisfăcător.

| MrAM a răspuns:

Citesc aici printre comentarii si ma apuca rasul. Eu implinesc de curand 31 de ani si am construit o cariera in medicina de mai bine de 8 ani la care sunt dispus sa renunt de curand. Dupa cum am spus, am realizat ca nu imi mai place ceea ce fac si vreau sa ma orientez spre altceva. Consider ca iti trebuie ceva curaj sa faci asta, dar daca nu acum in viata asta atunci cand? Daca nu iti aduce satisfactie ceea ce faci cauta alt loc de munca. Vorba aia, nu suntem copaci sa prindem radacini intr-un loc. Si raspunsul este pana cand esti tu satisfacut si implinit, nu familia nu partenerul de viata sau mai stiu eu cine.

| MustarIute a răspuns:

Pana la 23-25 de ani e normal sa încerci. Daca nu reușești să nimic înseamnă că ai o problema
. Daca vezi că nu și nu merge, te oprești alegi un domeniu și mergi cu el. Altfel ramai la minimum pe economie toată viata

| Gogu221 a răspuns:

De ce nu incerci la Armata. Se plateste bine, chirie gratis si poti iesii la pensie foarte devreme.

| jajajaioopp a răspuns:

Aia e frate rămâi în sărăcie