| anonim_4396 a întrebat:

Judecătorul are salariu mai mare decât un avocat? Sau depinde de câștigul fiecăruia?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In primul rand numai judecatorul are salariu, venitul avocatului provine din onorariile incasate de la clienti.
Asa fiind unii avocati pot castiga lunar mai putin decat un judecator iar altii pot castiga mai mult, unii foarte buni, cunoscuti, cu clienti mai multi si/sau procese complexe pot castiga cu mult mai mult decat un judecator. Sigur ca nu vor castiga in fiecare luna aceleasi onorarii.

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu poti compara. Cine-ti spune ca unul sau altul are salariul mai mare habar n-are ce vorbeste. Judecatorul are salariu. Avocatul are venituri si fiind o meserie liberala n-are salariu. Daca este un avocat bun poate incasa si 1 milion de Euro la un proces castigat pentru 100 milioane de Euro. Ei iau cam 10%. Sunt altii care cer mai mult. Depinde de multe circumstante.

| sweetglitter a răspuns:

Nu ştiu exact, dar amândouă meserii sunt foarte bănoase.

| AlexAlxAlex a răspuns:

In general judecatorul are un venit mai mare decat un avocat, dar sunt si avocati care castiga mai bine decat un judecator.