| JustMeBahar a întrebat:

Jurnaliștii sunt bine plătiți în America? Ce profil trebuie să alegi pentru a ajunge jurnalist?

5 răspunsuri:
| OnuOnulică a răspuns:

Da, sunt destul de bine plătiți. Profilul de liceu nu are nici o importanță, iar pentru a ajunge jurnalist trebuie să faci facultatea de jurnalism.

| Violleta2022 a răspuns:

O facultate de Psihologie sau Jurnalism.
Iar ca sa devii un jurnalist platit f. bine in America, trebuie sa fii extrem de bun profesional si sa vorbesti la perfectie engleza!
SI in Romania se fac anula vreo 200-300 de jurnalisti si totusi, cati ajung sa fie cunoscuti?
Cam asa se intampla si in America!
Ajung poate pe la 40-50 de nai sa fie foarte buni si sa fie platit foarte bine, pana atunci, doar munca de nebun, pentru ca, nu-i usor sa fii toata ziua pe drumuri, colectand povesti de senzatie sau chestii inedite.

| AFR81 a răspuns:

Jurnalistii sunt destul de bine platiti in SUA, insa nu stiu daca e usor pentru un nou-venit in tara sa-si gaseasca de munca in domeniu. Pe langa salariul foarte bun, au parte si de alte foarte multe beneficii. Profilul liceului nu are prea mare importanta, insa ar fi bine sa fie Uman, iar facultatea pe care trebuie sa o urmezi trebuie sa fie, evident, cea de jurnalism.

| KodrutZ a răspuns:

Mituri. Pentru astia care o ardeti savant ca sint bine platiti, aveti habar macar despre ce vorbiti, sau vi se pare voua ca e boem sa fii jurnalist in SUA si curge cu bani? http://www.payscale.com/research/US/Job=Journalist/Salary