| paulx94x a întrebat:

La ce ajuta diploma de Cambridge FCE? In cazul in care nu vreau sa plec inca in strainatate, raman in Romania sa fac facultatea, dar voi putea cu FCE sa merg afara la o specializare sau la practica de ex? sau am nevoie de CAE? ce pareri aveti?

Răspuns Câştigător
| Euletitia a răspuns:

Da, diploma de Cambridge FCe e recunoscut international si contribuie la sansa obtineriii unei burse, a unui loc intr-o universitate ori a unui job. In plus, diploma de FCE iti va echivala proba de competente lingvistice intr-o limba straina la BAC.
Cghiar si in tara, diplomele Cambridge, fie FCE, CAE ori CPE iti creeaza un atuu atunci cand iti depui cvul pentru un job, mai ales pentru un job care necesita o buna cunoastere a limbii engleze.
Mai mult, pregatindu-te pentru acest examen-Cambridge FCE- iti vei exersa deprinderile si capacitatile de conversatie, scriere si intelegere a textelor citite ori audiate in limba engleza, vei aprofunda notiunile teoretice de gramatica limbii engleze posedate deja, iti vei imbunatati capacitatea de exprimare scrisa si orala in engleza, pronuntia si vocabularul., ceea ce et va ajuta atat la scoala, cat si in diferite situatii din viata de zi cu zi: o intalnire cu un strain, vizonarea unui film bun in engleza, care nu are subtitrare, intelegrea mesajului unei melodii in engleza, citirea unei carti pasionante care nu este tradusa in romana etc
P.s.: Si eu am dat in clasa a 10a acest examen si l-am promovat si sunt foarte mandra de aceasta relizare a meal
Succes!

2 răspunsuri:
| BlueByte a răspuns:

Poti sa mergi in strainatate fara probleme si cu Cambridge FCE.Toate certificatele Cambridge sunt recunoscute international si sunt foarte apreciate.Succes!

| AdelinaC a răspuns:

Te ajuta la bac sa scapi de proba de engleza, iar mai tarziu cand te vei angaja vei avea un atuu in fata altora care nu au.