| lipskissmiss a întrebat:

La ce FACULTATE trebuie sa mergi pentru a deveni PROIECTANT?
In liceul a terminat cu profilul de proiectant CAD si vrea sa mearga mai departe pe proiectare. Ma intereseaza ceva de la Bucuresti sau Brasov.

2 răspunsuri:
| Pardelian a răspuns:

Arhitectura

| alessia5158 a răspuns:

Nu exista "universitati de proiectanti"--- exista doar universitati tehnice (Politehnica) si arhitectura. Un proiectant este, de fapt, un designer tehnic specializat pe un domeniu tehnic ( mecanic, electric, constructii, instalatii in constructii, automobile, aerospatial, arhitectura )
Deci, pentru a lucra ca inginer proiectant va trebui sa aleaga o facultate tehnica, oricare l-ar putea interesa.

p.s. Mai nou, in proiectare se foloseste Catia :http://ro.wikipedia.org/wiki/Catia