| andreidin a întrebat:

La facultatea de litere este cumva serviciul asigurat ca la scoala de politie? sunt cautate meseriile alea? la Litere e mult mai mult de invatat fata de Politie? doar o parere unde credeti ca m-as potrivi mai mult la Politie unde fac cam de pe acum toate probele, doar putin mai trebuie la rezistenta sau la Litere, avand in vedere ca sunt bun la engleza. Dati-va cu parerea, sa va audbig grin

3 răspunsuri:
| dD27d a răspuns:

La facultatea de litere nu ti se asigura nimic. Dupa ce termini trebuie sa te bazezi pe cunostintele dobandite.De aici poti deveni profesor.In schimb, la politie, nu se pune baza pe lb straine, la litere da. Poti sa le incerci pe amandoua, avand in vedere ca se aseamana.La politie ai nevoie de cunostinte pentru lb romana, mai mult ortografie.

| DeeaMarry a răspuns:

Toata lumea stie engleza in ziua de azi. Mai mult sau mai putin. Nu mai e considerata o calitate, se subintelege ca trebuie sa stii engleza. Daca vrei sa mergi la litere, invata si o limba mai neobisnuita, iar engleza trebuie sa-ti fie aproape ca cea a unui vorbitor nativ dupa ce termini facultatea de litere. Altfel ce ii spui unui angajator? "Stiu engleza de nivel B2". Crede-ma, nu o sa fie deloc impresionat. Mi se pare ca poti invata vreo 3 limbi in facultate, dintre care pe doua trebuie sa le stii destul de bine de la inceput. A treia te sfatuiesc sa fie una mai putin comuna. Nu ar strica sa inveti singur o a patra limba. Cu cat stii mai multe, cu atat o sa fii mai avantajat.
Cine sa iti asigure serviciul la facultatea de litere? Sunt mult mai multi absolventi decat locuri de munca, e o adevarata lupta.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Asigurarea locului de munca dupa terminarea facultatii se intampla doar pe vremea comunistilor