| Etro a întrebat:

La liceu unde vreau să dau eu, la Dragoș Vodă din Suceava, la profilul științe ale naturii, anul trecut ultimul admis a fost cu media 6, 79. Așa arata acolo când m-am uitat. Care ar fi șansele să fiu admisa cu media 7, 55? Vreau foarte mult sa dau în medicina

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Sută la sută

| iChristiaN47 a răspuns:

Salutare Ana! Dacă media de anul trecut a fost 6, 79, trebuie să ştii faptul că în acest mediile de admitere au crescut cu cel puţin 5 sutimi, ajungând până la mărimi de 30 sutimi. Astfel, calculează probabilitățile:

Varianta I: Creşte minim cu 5 respectiv 10 sutimi: 6, 84 - 6, 89.
Varianta II: Creste cu 15 - 20 sutimi: 6, 94 - 6, 99.
Varianta III: Creste cu 30 de sutimi: 7, 09.

Media poate fi chiar şi mai mare, însă tu trebuie să priveşti situaţia altfel. Dacă respectivul liceu este unul destul de bun şi este vizat de elevi de talia ta, dacă de exemplu există o singură clasă de ştiinţe cu 28 de locuri, pot fi ocupate de alţii cu medii mai mari: 7, 56, 7, 57, 7, 90, 8, 8, 10 ş.a.m.d.

Însă nu trebuie să îţi pierzi speranţele! Există şanse mari să intri acolo! Important este ca pe fişa de înscriere de pe data de 2 iulie să pui primul cod acel liceu, să fie exact primul dacă îţi doreşti acolo!

Cât despre medicină, chiar dacă nu urmezi un profil tip ştiinţe ale naturi, poţi aplica în continuare la facultate, este nevoie să ai diploma de bacalaureat şi desigur să iei o notă cât mai mare la examinarea facultăţii.

îţi doresc mult succes!

| Etro explică (pentru iChristiaN47):

Mulțumesc. Cu siguranță voi pune prima opțiune științe ale naturii, chiar sper sa intru laughing