| Agnes19 a întrebat:

La noi aici in Germania sunt doua bacalaureate de 10 clase și 12 clase și nu e nicio diferența între ele, adică ăla de 10 e egal cu ăla de 12 depinde de tine dacă vrei sa mai continui încă 2 ani. Eu îs a 11-a și voiam sa văd dacă pot sa intru la o facultate internațională din București la medicina cu bac nemțesc de 10 clase sau sa mai aștept un an ca sa îl am pe cel de 12? Ca nu știu cum e sistemul nostru de învățământ pentru cei din afara

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Cel dupa terminarea clasei a 10-a nu-i BAC, este doar un examen de terminare a celor 10 clase, unde primesti un certificat.
La fel si in Romania si in alte tari ale lumii. Cu el te poti angaja ca muncitor necalificat, sau poti face o scoala profesionala si continua liceul la seral.
La nici o facultate din lume nu poti intra cu o diploma de studii de doar 10 clase, numai dupa ce termini 12 clase, si numai daca ai luat BAC-ul. Legea este internationala si aplicabila peste tot in lume.