| Absolvent a întrebat:

La o norma in fiecare zi de 8 ore iar in wekend 12 ore (care nu sunt platite ore dublu ci ore normale ca si in timpu saptamanii) este corect ca sa primesc doua zile libere in cursu saptamanii (echivalentu a celor doua zile lucrate in wekend) si sa nu primesc nici un spor in plus pe orele lucrate in wekend?

3 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Zilele libere le alege angajatorul, nu trebuie sa fie obligatoriu sambata si duminica, iar in timpul saptamanii trebuie sa ai maxim 40 de ore lucrate, platite normal.

| StefanChriss a răspuns:

Eu zic ca e ok, se poate si mai rau de atatlaughing

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ar trebui ca orele peste cele normale sa fie platite ca ore suplimentare.
Daca asa s-a stabilit programul, prin contractul individual de munca, atunci nu trebuie sa-ti plateasca in plus pentru orele normale lucrate sambata si duminica.