| April27 a întrebat:

La toamna sunt a 5-a si nu stiu adica ...se vor schimba multe... sfaturi?

Răspuns Câştigător
| Helăăăăăuu a răspuns:

Se vor schimba desule.
1. Trezitul de dimineata, ora 6-7
2. Poti avea pana la 6 ore pe zi. de la 4 la 6 ore. big grin
3. Vei avea cate un profesor la fiecare materie
4. Nu vor mai fi calificative, ci notewinking ( 1, 2, 3, 4, 5, 6,7,8.9, 10 )
5. Vei da teze semestriale
6. Veti primi note pe merit
7. In primul an va mai iarta pentru unele chestii pentru ca sunteti in acomodare cu profii si alte chestii de astea.
8. Va trebuii sa muncesti mai mult decat in clasele primare.

Bafta! love struck Vacanta placuta!

5 răspunsuri:
| betsy a răspuns:

Nu te speria...Şi nouă ne zicea învăţătoarea tot felul de chestii: că profesorii sunt exigenţi, că o să avem de învăţat 4-5 ore pe zi, că profesorii nu dictează şi vorbesc liber, iar tu trebuie să scrii ce pricepi...Aiurea! Dimpotrivă, profesorii conştientizează că este o schimbare destul de mare de la şcoala primară la gimnaziu şi sunt chiar mai îngăduitori decât sunteţi obişnuiţiwinking
Sper că te-am ajutat!

| YahooMail a răspuns:

Si eu trec a 5-a. Nu ai de ce sa te sperii. Ca tot scoala e. Doar ca o sa ai diriginte/a si profesori. Eu chiar ma bucuri ca trec a 5-a. Bafta.

| ClaraLove a răspuns:

Nu mai speriati copilul! In clasa a 5-a la fiecare materie vei avea cate un profesor, si veti face 2 limbi straine.In acea clasa mai apere si educatie tehnologica care e despre cultura noastra generala.Noi mai facem si matematica optionala care e matematica mai grea si informatica care se ocupa cu calculatoarele, in fine asta depinde de scoala.Veti mai avea si un/o direginte care se va acupa de voi dar nu la fel ca invatatoarea, ea va prepa doar o singura materie.Tot in clasa a 5-a te vei confunta cu tezele pe fiecare semestru(e un fel de test din tot ce ai fost in acel semestru si este numai la romana si la mate) dar vor mai fi si testele initiale si finale care se trec numai daca vrea profesorul si sunt din ce ai facut in clasa a 4-a(testul initial), din ce ai facut in clasa a 5-a(testul final) si se da aproape la fiecare materie. Notele nu vor mai fi: FB, B, Suficient si insuficient(sunt calificative si vor disparea), notele vor incepe de la 1 la 10 si vei avea o medie generala la fiecare materie(aduni toate notele si le imparti la cate sunt) si bineinteles media anuala. Deci ce sa iti mai spun, Succes in continuare si ai grija sa nu ramai corigent/a la 3 materii deoarece vei mai repeta clasa inca o data. Ramai corigent atunci cand iti iese media 4.In fine, eu iti urez succes in clasa a 5-a! Si daca te-am ajutat te rog sa imi dai funda.

| alexalexuz a răspuns:

O sati schimbi profesori fiecare la cate o materie in loc de fb de b de s de i o sa fie cu 2 4 6 8 10 si intr a 5 a poti sa ramai corigent si la mate si romana o sa fie groaza

| costin95 a răspuns (pentru alexalexuz):

Nu-l mai speria ca nu e asa de rau in a 5-a abia in a 8-a o sa ai batai de caphappy in a 5-a e ca in a 1-a incercati sa va acomodati cu profesorii, eventual mai sunt unii colegi noi, etc