| Bonbardieruldeweekend a întrebat:

Lucrez undeva doar in week end si intr-o luna vin mai multe decat in cealalta. Noi am semnat contractul cu plata pe luna. Cum trebuie sa procedez? E greseala mea ca n-am vorbit de la bun inceput. Dar cum repar asta?

1 răspuns:
| uptowngirl a răspuns:

Salut. Pentru orice schimbare in contractul de munca e nevoie de un act aditional (addendum) semnat de ambele parti : angajat si angajator. In momentul in care ai semnat contractul de munca ai fost de acord cu termenii acestuia. Ca si angajator, pot sa iti spun ca e aceeasi situatie din perspectiva mea: cand lucrezi mai putine weekenduri in luna eu te platesc ma mult pe weekend (deci am un cost mai mare cu tine) decat in lunile in care lucrezi mai multe weeknduri (cu acelasi cost acopar mai multe ore de munca prestate). Balanta se inclina fie intr-o parte fie intr-alta. Poti sa iti abordezi angajatorul si sa ii explici ce te nemultumeste, s-ar putea sa descoperi ca nici el nu e multumit de ce se intampla. Atata timp cat este vointa se poate gasi o solutie echitabila.