| Sara2 a întrebat:

M-am angajat la un magazin celebru de haine de firma ieri am semnat contractul si azi trebuia sa incep munca, aseara cand am ajuns acasa i-am sunat si le-am zis ca m-am razgandit ca am niste probleme si nu mai pot incepe, si azi nu m-am dus, ei la telefon s-au suparat, intrebarea mea este ce pot pati? poate sa imi faca ceva?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde de faptul ca s-a prevazut o perioada de proba sau nu.
Daca exista perioada de proba nu se intampla absolut nimic, in aceasta perioada poti oricand demisiona, chiar si fara motiv.
Daca nu exista perioada de proba pot fi 2 situatii:
-Firma nu baga de seama si nu se intampla nimic.
-Firma se supara, va considera absenta nemotivata si dupa un anumit numar de absente nemotivate, prevazute in CIM sau CCM, iti poate desface disciplinar CIM si aceasta te-ar putea afecta la obtinerea unui alt loc de munca.

| Scorpiel a răspuns:

Nu prea poti pati nimic, singurul lucru care il pot face e sa-ti desfaca contractul pentru 3 absente. Oricum conform legii ai semnat un contract pe 3 luni de zile (de proba).