| Cosmin2022202 a întrebat:

M-am angajat recent, eu sunt cam emotiv din fire, ma întreb ce sa însemne următoarele comportamente ale colegilor mei: un coleg ma ia foarte des de după cap, ma bate pe spate ușor, o colega îmi zâmbește foarte larg de fiecare data când ma vede, câteodată ma întreb, râde de mine? voi ce părere aveți. Mulțumesc

5 răspunsuri:
| CezaraEM a răspuns:

Cu siguranta nu rad de tine, ci prezenta ta le place. Vorbeste cu ei pentru ca o sa ii vezi in fiecare zi si ar trebui sa va intelegeti bine la munca!
Asa e intotdeauna la inceput, pana va acomodati unul cu altul. Stai calm, n-au motive sa rada de tine.

| Ana1687 a răspuns:

Nu rad de tine, sunt amabili și prietenoși și posibil sa se simtă chiar bine in prezenta ta.

| SweetNothings a răspuns:

Analizezi prea mult fiecare detaliu si nu iti face bine. Te consumi si te ingrijorezi fara motiv.
Incearca sa te relaxezi si sa abordezi cu optimism colectivul colegilor. In timp vei ajunge sa-i cunosti. Pana atunci, nu iti bate capul cu astfel de detalii. Zambeste si fii deschis... este la urma urmei o noua experienta.
Atata timp cat comportamentul lor nu este deranjant pentru tine, caz in care poti aborda politicos subiectul direct cu ei, nu te stresa singur.

| Nirvanaaa a răspuns:

Eu cred ca sunt doar prietenoși cu tine și te simpatizează. Astea sunt niște gesturi prietenești. Vor sa fie o atmosfera plăcută la lucru și sa va simțiți bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai degraba te simpatizeaza si incearca sa glumeasca cu tine, in nici un caz sa-si bata joc sau sa te ironizeze.

Incearca si tu sa glumesti cu ei dar in limita bunului simț, sa nu faci glume proaste sau vreun gest deplasat, sa nu te amesteci in conflicte, sa nu raspunzi provocarilor, ma refer la provocarile eventualilor colegi rautaciosi si sa fi constincios, vesel si eficient.