| Radu_Bogdan_1999 a întrebat:

M-am angajat si cand sunt la servici ma simt trist/ne in largul meu.Imi vine sa imi dau demisia.Ce pot sa fac in aceasta privintă. Mersi anticipat.

Răspuns Câştigător
| RxTx a răspuns:

Hai sa îl încurajăm să își găsească calea în viață
Să își dea demisia apoi sa se angajeze la alti expluatatori și la alți biciuitorii și la alți zgârciți și la alți nenorociți și la alții țepari și la unii ok și la unii care îi dau salariul corect și îi vorbesc frumos
Să poată observa multe tipuri de afaceri multe tipuri de job-uri că și când s-ar duce în spionaj tehnologic
Și spionaj economic
Și afla de unde cumpără ăla marfa cui ii dă șpăgi că să îi de-a să văruiască o grădiniță la suprapreț cum se instalează ceasuri pe la primării mână în mână cu unii primari
De unde se cumpără cabluri
Cum se face rost de carne pentru restaurant lampreruri extraordinar de mici mână în mână cu angajații de prin magazine care fac reduceri exact la ce are restaurantul ăla nevoie.

Va vedea multe și va fi exploatat de multi in multe feluri și până la urmă
Va descoperi că cel mai sănătos este sa o ia pe cont propriu să facă el ceva din ceea ce a învățat pe marfa altora
Și a văzut că deja este o afacere de succes.
Că acum nu mai are nimic de pierdut pentru că deja a făcut practica că și angajat a stricat un generator electric de 1 milion de euro știe unde a greșit ultima dată și ce trebuie să facă că să nu greșească când va fi pe firma lui

16 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Astea sunt greutatile vietii. Nu ai ce face. Doar tu stii daca merita sa mai stai la acea firma sau sa iti dai demisia.

| Violleta2022 a răspuns:

Sa te focusezi pe munca si pe ce ai de facuta colo, ca la munca nu mergi sa te distrezi, ci sa muncesti.
In largul tau te simti acasa, te simti cu prietenii, dar la munca trebuie sa te simti ca un angajat care ai un singur lucru de facut: sa executi munca pentru care ai fost angajat.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Cred ca nu ai anturaj acolo. Nu ai cu cine glumi.
Am patit si eu.
Mai asteapta, poate te imprietenesti cu cineva pe acolo, sau gasesti ceva satisfacator in serviciul ala.

| Frank51 a răspuns:

Ia un snickers, nu ești tu când ți-e foame.

| Emma30555 a răspuns:

Poti cauta alt job si daca gasesti iti dai demisia

| oglindasultanului a răspuns:

Sa descoperi ce te supara, sa gasesti ceva care sa te bucure acolo.

| mi25 a răspuns:

Asa este la inceput, deoarece pasesti pe teren necunoscut. Cu timpul o sa te adaptezi. Nu-ti da demisia, ca e greu cu locurile de munca.

| RxTx a răspuns:

Dați demisia acum!
Daca vrei sa îți dai demisia eu te încurajez înseamnă că ești un om curajos capabil inteligent
Și te-ai saturat sa fii sclav și să îi îmbogățești pe alții mai prosti de cat tine niste expluatatori

| mi25 a răspuns (pentru RxTx):

Si din ce va trai? Ce sfat prost.

| RxTx a răspuns (pentru mi25):

Eram la facultate anul 1 abia intrasem
Familia mea trecea prin greutăți financiare așa că nu aveam cui să cer nimic.

Stăteam la ieșirea din metrou la piața Romana
Făcusem niște cărți de vizită pe care scrisesem:" reparatii calculatoare, monitoare, imprimate, periferice La domiciliul clientului Non-stop"
Abia începuse facultatea
Nu aveam ce să mănânc
De cerșit îmi era rușine
De dat spargeri nu doream pentru că îmi trebuia cazier curat la ce avea eu de gând să fac în viață și pentru că în Biblie scrie că Copii lui Dumnezeu adică noi creștinii nu o sa ne cerșim niciodată pâinea.
Aveam foarte puțini clienți
Să zicem că strict pentru mâncare aveam 50 lei / luna în anul 2004
Și am supraviețuit
Mâncăm o dată la 24 ore o jumătate de pâine pe care dădeam 50 bani și de încă 50 bani îmi luam 50 grame de parizer.
Îmi aduc aminte că existau zile în care chiar nu îmi mai aduceam aminte când am mâncat ultima dată și nici nu aveam nici cea mai mica idee când o să mănânc ceva
Dar avem pace.
Chiar daca aveam multe nevoi de exemplu măcar câteva pastile de aspirina ceva de ruse.
Chiar daca aveam nevoie de ceva de încălțat pentru că aveam niste pantofi cu gauri prin talpa la degetele mari de la picioare calcam direct pe ghiață și îmi băgăm cartoane in pantofi că să nu mai merg cu degetele mari direct pe asfalt.
Căutăm un loc de muncă
Dar nu prea aveam internet calculator bani de internet cafe
Bani credit să încarc telefonul sa dau telefoane la locurile de munca din ziare
Într-un timp ajunsesem nici măcar cazare să nu mai am
Așa că tot mă rugam și citeam Biblia și ajunsesem sa nu îmi mai trebuiască mâncare
Și dacă făceam un ban dădeam la un amic țigări și bere să mă lase să fac baie la el și să îmi spăl hainele.
Că să pot să arăt ok. Că să pot merge la oameni în case să le repar care un calculator.
Mă rugam și citeam Biblia și Dumnezeu mi-a ajutat.

AM FOST ANGAJAT LA O FIRMA IN CADRUL UNI INSTITUT DE CERCETARE
MI-SAU DAT 250 DE. MAGAZINE IN SUBIRDINE SA FIU EU COORDONATOR ACTIVITATI SERVICE
MI-SA OFERRIT O VILA IN CARE SA LOCUIESC GRATIS O VILA INTREAGA DIN PARTEA FIRMEI
PE MAREȘAL AVERESCU
Aproape de Arcul de triumf
Mi-aș oferit un salariu acceptabil

Dumnezeu îi ajută pe cei ce se încred în el.

După 2 ani am ajuns sa vând sorturi de standardizare în Leasing bancar și soluții de securitate și să organizez târguri de tehnologie bancara.
Am lucrat pentru mai multe bănci am implementat Active Directory
Am instalat centrale telefonice
Am ajuns la o firma ce se ocupa cu dezvoltarea sistemelor de securitate vamală.
Am ajuns sa lucrez pentru o bancă.
Am lucrat pentru o fabrică de armament.
Am lucrat pentru Astral coordonator activități service
Aveam echipe de montatori in subordine eram și gestionar...
Am lucrat apoi în Elveția
Am.lucrat.in Grecia America Anglia
Apoi am venit în România că am avut nevoie de niste acte care m-au tot ținut pe aici 1 an încurcat.

| RxTx a răspuns:

Ce meserie ai tu?
Ce știi să faci?
În ce ai putea sa excelezi daca ai luat-o pe cont propriu?
La ce te pricepi?
Ce știi să faci tu cel mai bine?

| RxTx a răspuns:

Ce job ai? Poate își dorește cineva job-ul tau și le spui uite domne v-am adus înlocuitor
Eu îmi dau demisia.
Angajatul pe el că își dorește să muncească.
Așa faci și un bine la cineva care vrea un job.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Probabil ai depresie sau nu te ai integrat între colegi, nu îți place deloc ce faci, dar eu cred ca e o ușoară depresie la mijloc ca aceasta "fura' motivația si energia, ambiția, altfel dacă erai bine nu te simțeai trist chiar dacă nu îți plăcea jobul; când ai depresie totul ți se pare făcut forțat și cu chin. Dacă mereu ești trist probabil treci printr-un episod depresiv, când ai depresie munca nu ți-o inlatura, chiar o agravează, mai ales dacă e o depresie de aia care te face sa nu comunici deloc.
Cauta un job la care sa nu mergi cu regret când te trezești mereu dimineața, un job în care sa și comunici, mai faci o gluma cu colegii.

| RxTx a răspuns (pentru anonim_4396):

Hai sa îl încurajăm să își găsească calea în viață
Să își dea demisia apoi sa se angajeze la alti expluatatori și la alți biciuitorii și la alți zgârciți și la alți nenorociți și la alții țepari și la unii ok și la unii care îi dau salariul corect și îi vorbesc frumos
Să poată observa multe tipuri de afaceri multe tipuri de job-uri că și când s-ar duce în spionaj tehnologic
Și spionaj economic
Și afla de unde cumpără ăla marfa cui ii dă șpăgi că să îi de-a să văruiască o grădiniță la suprapreț cum se instalează ceasuri pe la primării mână în mână cu unii primari
De unde se cumpără cabluri
Cum se face rost de carne pentru restaurant lampreruri extraordinar de mici mână în mână cu angajații de prin magazine care fac reduceri exact la ce are restaurantul ăla nevoie.

Va vedea multe și va fi exploatat de multi in multe feluri și până la urmă
Va descoperi că cel mai sănătos este sa o ia pe cont propriu să facă el ceva din ceea ce a învățat pe marfa altora
Și a văzut că deja este o afacere de succes.
Că acum nu mai are nimic de pierdut pentru că deja a făcut practica că și angajat a stricat un generator electric de 1 milion de euro știe unde a greșit ultima dată și ce trebuie să facă că să nu greșească când va fi pe firma lui

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

-Iti place ceea ce muncesti? Esti pasionat de acel ceva?
-Ai un gol pentru viitor? Ceva pentru care sa ai motivatie sa muncesti?
-Este un colectiv prietenos si ai un anturaj ok si glumet? (Asta daca esti mai extrovertit)
-Sau ai un colectiv naspa si ostil, sau lumea nu e ok? (Asta daca esti mai introvertit)
-Atmosfera de acolo e placuta in mare? Sau e deprimanta?
Pot fi multe cauze pentru care sa nu iti placa. Trebuie sa o descoperi. Sau sa le descoperi.

| cruceLaGatDunhillLaBot a răspuns:

Te-a lovit viata, baiete, e un drum lung pana la capat. Fii barbat, inghite teama, frica, durerea, asa cum o faceau stramosii tai.

| SelenaTpu a răspuns:

Întâi găsește de fapt problema are te întristează la serviciu și dacă se poate rezolva.
Nu îți place ce faci? Nu îți place ca îți ia din timpul liber? Sau ai un șef idiot?
Mai bine îți cauți în alta parte și apoi îți dai demisia de unde esti