| anonim_4396 a întrebat:

M-am culcat cu managerul meu si a inceput sa imi placa de el mult de tot, acum nu stiu ce sa fac, fiindca el nu vrea nimic serios, ca sa n-aiba probleme. Ce ma sfatuiti? E legala o relatie sentimentala/sexuala intre un angajat si un superior? Multumesc!

Răspuns Câştigător
carla
| carla a răspuns:

Nu stiu, daca este legala sau nu, dar inimii nu-i poti porunci. Banuiesc ca te-ai indragostit, asa ca nu conteaza foarte tare ce functie are, este o relatie intre un barbat si o femeie. Daca te iubeste, intr-adevar nu ar trebuie sa fie o piedica faptul ca sunteti colegi. Oricum, sfatul meu este sa aveti o discutie sincera si sa lamuriti lucrurile.

3 răspunsuri:
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

De obicei nu e bine sa intretii relatii la serviciu. Am avut un coleg foarte afemeiat, dar care spunea "colega n-are sex" pentru ca asa e mai bine pentru toata lumea. El stia ce spune pentru ca relatiile lui durau foarte putin si asta ar fi fost o problema daca s-ar fi intamplat la lucru. Iti dai seama cum e sa lucrezi cu cineva pe care nu vrei sa-l mai vezi deloc... E mai rau daca e manager si te poate inlocui si din slujba nu doar din relatia personala. Nu stiu cat de legal este, moral poate nu este. Dar daca ambii consimt si nici unul nu e casatorit se spune ca e suficient. Daca tu investesti mai mult in relatia care pentru el trebuia sa fie doar un divertisment nu-i o. k. Pana la urma vei suferi. Daca in schimb el nu vrea nimic serios pentru ca este deja angajat intr-o alta relatie... sau casatorit, atunci chiar nu vad o solutie buna pentru tine. El n-ar fi trebuit sa faca acest pas. Sau tu trebuia sa-l refuzi. Legea spune ca este vorba de hartuire sexuala, doar daca te obliga sa faci ceea ce nu vrei.
Despre asta si lege poti citi mai multe la adresa
http://www.cpe.ro/managementul_diferentelor/ghiduri/hartuiresexuala.pdf
Imi pare sincer rau pentru tine. Poate altcineva o sa-ti dea o solutie mai buna.

pupimik
| pupimik a răspuns:

Ilegal nu e. E treaba ta ce faci cu el, e viata ta privata. Din moment ce el nu te obliga sa faci anumite chestii, ci le faci de placere...este foarte legal totul. Daca el nu vrea nimic serios, lasa-l.Nu mai spune nimanui din firma de treaba dintre voi doi, pentru ca oamenii sunt rai si ai putea sa iti pierzi locul de munca.

"el nu vrea nimic serios, ca sa n-aiba probleme"
-cu cine sa aiba probleme?

assiris
| assiris a răspuns:

Doar la atita te-a dus mintea? De acum ai ce regreta, am vazut multe cazuri. Un proverb romanesc spune: Nu te c... linga casa ca miroase.