| Raduuuuus a întrebat:

M-am razgandit in vedere cu facultatea, desi in curand o sa incep, acum mi-am dat seama ca nu este de mine, sunt frustrat, nu stiu ce sa fac pentru ca de la facultatea la care sunt nu ma pot transfera la cea dorita(snspa-academia de politie)Ca optiuni mi-au ramas, sa continui primul an apoi sa dau la cealalta si sa iau anul de la capat sau sa inghet anul?

10 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Continuă anul, iar la anul încearcă admiterea la academia de poliție.Eu cred că ar fi păcat să dai înapoi.

| Violleta2022 a răspuns:

Daca nu-ti place facultatea pe care urmeaza sa o incepi, nu mai pierde timpul, du-te si retraget-ti dosarul, macar nu mai platesti facultatea, examene si restul. In plus, dai sansa altuia sa intre la facultate, eliberand locul.
Fii cinstit cu tine si fa lucrurile corect: ca frustrarea duce la probleme psihice.
Iar daca vrei sa intrii la academia de politie, fa-te liber de pe acum si pune mana sa inveti si sa te pragesti fizic, ca sa fii sigur ca iei probele si ajungi sa iei si examenul de admitere.
Am, impresia ca inscrierea se face in ianuarie... deci, numai 4-5 luni, sa fii gata pentru preselectie.

| Raduuuuus explică (pentru Violleta2022):

Ocup un loc la buget aici, nu este o asa mare cheltuiala dar da, eliberez un loc, ma pot retrage si pe de-a lungul anului? sau numai acum inainte de a incepe

| Violleta2022 a răspuns (pentru Raduuuuus):

Retrage-te acum, inainte sa incepi scoala, ca sa nu te mai chinui.
In plus, daca tot vrei sa renunti, de ce sa mai mergi la scoala, mai bine te eliberezi, ca sa ai timp de pregatire intensa pentru Academia de Politie.

| Raduuuuus explică (pentru Violleta2022):

Da dar eu m-am gandit si la dezavantaje, ma gandeam sa raman si aici deoarece poate nu voi intra si dupa ramane riscul de a ramane fara facultate si nu vreau nici in ruptul capului sa ajung in asemenea situatie

| Violleta2022 a răspuns (pentru Raduuuuus):

In situatia asta, da, ai dreptate, exista si acel risc sa nu intrii la academie.

| Raduuuuus explică (pentru Violleta2022):

Deci pot ramane aici si la vara sa dau si pentru academie si daca sunt declarat admis sa inchei studiile unde sunt acum si sa imi iau dosarul si sa ma duc acolo nu?

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Ai fost macar sa vezi cum e?

| Raduuuuus explică (pentru supadeceapa):

Nu dar sunt mai atras pentru academie si simt ca acolo imi este locul si asta mi-ar place sa fac + ca la facultatea la care sunt acum dupa ce o termin sansele sa imi gasesc un job sunt mici

| BroascaCuElice a răspuns:

Continua cu facultatea ca o solutie de rezerva in cazul in care nu intri la academie.
Iar in ceea ce priveste dosarul, poti sa-l iei de la facultate oricand doresti tu