| Marian2394 a întrebat:

Ma ajuta ce invat la scoala? Adica de exemplu la chimie sau biologie de exemplu.In afara de cultura generala, ma ajuta? Adica cand voi fi mare nu stiu ce sa ma fac;/

3 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Evident ca te ajuta si ca sa iti dau un exemplu simplu si relevant. cunostintele de chimie si biologie dobandite in scoala te ajuta ca adult sa intlegi (sau nu) situatia actuala. Ce e ala virus? la ce e bun un vaccin? La ce ajuta spalatul pe maini, ce face sapunul ala de omoara virusurl?

Te ajuta sa intelegi probleme de sanatate de baza. Care e organul care ma doare daca simt o intepatura in dreapta la coaste. Cum se manifesta un infarct?

In plus, subestimezi valoarea cunostintelor generale, ca adult vei lucra cine stie unde iar in ziua de azi meseriile nu mai sunt ca pe vremuri cand te faceai strungar si asta faceai pana la pensie, acum joburile sunt diverse si impluca tot felul de cunstinte pe care n-ai de unde sa le obti. Trebe sa stii chestii despre alte culturi, despre tot felul de tehnologii, sa ai niste cunostinte de economie, o gramata de chestii pe care nu le inveti nici macar la scoala, le prinzi pe parcurs.

| sierra1 a răspuns:

"Ma ajuta ce invat la scoala? ...nu stiu ce sa ma fac"

tocmai pentru că nu știi, digeră-le pe toate

| Yuoia a răspuns:

Da, te ajuta.
Si pentru cultura generala dar si pentru chestiile practice din viata. Sa nu ajungi si tu sa crezi ca un vecin de al meu, ca apa curge singura de jos in sus.