| Benn12 a întrebat:

Ma gandeam daca pot sa devin 112 Operator, am citit despre, dar vreau sa stiu daca pot cu profilul filologie?

Răspuns Câştigător
| Werrich a răspuns:

Nu ajungi operator 112 doar cu profilul liceului.
Nu doar ingineri IT sunt solicitaţi de către acest serviciu speciali, ci şi persoane care au studii în domeniul ştiinţelor sociale, psihologie, ştiinţe ale comunicării şi, evident, ştiinţe militare.

Este bine de ştiut că angajarea într-un serviciu militarizat nu se face doar pe bază de interviu. Selecţia este mult mai complexă şi necesită timp şi o serie de documente. În primul rând, trebuie să treceţi de proba eliminatorie a testării psihologice, apoi urmează evaluarea pregătirii fizice, evaluare a cunoştinţelor de limbă străină de circulaţie internaţională şi, în cele din urmă, evaluarea profesională.

https://adevarul.ro/......index.html

| Benn12 explică (pentru Werrich):

Acolo am citit. Mersi.

| Werrich a răspuns (pentru Benn12):

Cu placere, uite si in ce consta procedura de angajare la 112, detinut de STS
https://www.sts.ro/ro/procesul-de-selectie