| LoryM22 a întrebat:

Ma intereseaza pentru o prietena, vrea sa dea la Jurnalism si ar vrea la particular, Spiru este buna? Cine este de la Spiru imi poate spune cate ceva despre profi, examene, orar? Ea vrea un program flexibil ca mai este la inca o facultate.Multumesc.

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Ce va invata, nu depinde atat de facultate, ci de ea!
La fel si adaptarea la program.
Sunt multi care lucreaza cate 8-10 ore langa facultate si fiecare-si gaseste modalitatea care sa-i fie accesibila.

3 răspunsuri:
| iuliaoprea a răspuns:

Facultatea de litere, specializarea Jurnalism la Universitatea Ovidius Constanta
In prima parte, primul semestru se face teorie apoi numai ramane decat putina teorie si multa practica. Este solicitant, antrenant si te ajuta in dezvoltarea personala. Afli lucruri noi si te pregateste pentru viata si pentru orice domeniu. Trebuie sa ai inclinatie si sa iti placa sa comunici pentru ca in fond este o specializare bazata pe comunicare. Poti sa devii purtator de cuvant, reprezentant al unei organizatii, jurnalist de radio/tv/presa scrisa sau orice altceva ce tine de comunicare. Contact: black_rose_admirer

| oooooooo a răspuns:

Eu sunt la Spiru la Jurnalism, dar sunt la ID, asa ca nu iti pot spune foarte multe despre profesori. examenele sunt ok, se dau pe calculator-teste grila.nu stiu programul de la zi, dar si la ID sau FR daca merge, poate frecventa cursurile cu cei de la zi, daca vrea. daca crezi ca te mai pot ajuta, o fac cu placere.

| nicolbutnaru a răspuns:

Sa incerce si alta facultate. Vrea sa si lucreze in jurnalism? Jurnalism adevarat nu se face in nicio facultate. Totul depinde de fler. Sa faca altceva- stiinte administrative, litere, relatii publice, comunicare, IT, drept (!)- e foarte bun, psihologie, sociologie, limbi straine- poate lucra in jurnalism cu oricare dintre aceste specializari. Insa, de exemplu cu jurnalism nu poate lucra in IT sau in drept. Jurnalismul adevarat se face greu si nu da alte oportunitati. Succes totusi.