| Raresh777 a întrebat:

Ma pot angaja la KFC sau McDonald's pe timpul verii desi am 16 ani?

17 răspunsuri:
| Nirvanaaa a răspuns:

Da, se poate.

| Sophieka a răspuns:

Intereseaza-te de job-uri part time sau de sezon pe olx, ejobs, bestjobs si grupuri Facebook. Intalnirea de interviu ti-o dai doar la locatia unde intentionezi sa te angajezi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am lucrat vara trecută la McDonald's, fiind minoră. Programul îl aveam de 6 ore pe zi. ^^ În caz de vreo nelămurire, îți recomand să te duci personal acolo unde-ți dorești să te angajezi și să ceri mai multe informații. O să primești răspunsuri 100% folositoare.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Si cati bani in mana lua pe acele 6 ore, cate zile munceai pe saptamana?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

600 lei, 5 zile pe săptămână.

| Brizbriz a răspuns (pentru anonim_4396):

"acum 54 minute | DieInBeautifulStars a răspuns:
Eu am lucrat vara trecută la McDonald's, fiind minoră. Programul îl aveam de 6 ore pe zi. ^^ În caz de vreo nelămurire, îți recomand să te duci personal acolo unde-ți dorești să te angajezi și să ceri mai multe informații"

deci, vara trecuta nu existau telefoane, SA DAI TELEFON, in timp de pandemie si sa te interesezi?!?

raspunsul e "da, poti", chiar in seara asta am vazut la tembelizor "job-uri sezoniere pentru adolescenti"

| Sophieka a răspuns (pentru anonim_4396):

Ma bucur ca ai reusit, dar ai primit foarte putin pentru 6 ore / 5 zile... Bataie de joc, dar te admir ca ai dorit sa lucrezi.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Era bine si 2400-2500 lunar bani in mana, f bine ca ai lucrat.

| Mosotti a răspuns (pentru Sophieka):

E de admirat ca a dorit sa lucre, si totusi un 2500 lunar net nu a stricat pentru 6 ore pe zi.

| Sophieka a răspuns (pentru Mosotti):

Cred ca 600 lei / luna.

Nu specifica ca lua 600 lei / saptamana.

| Mosotti a răspuns (pentru Sophieka):

Aoleu! Ai dreptate, dar cum sa ia 600 lunar? E culmea, pai sal minim pe economie era dublu net, sau poate e valabil doar la 8 ore, nu stiu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Erau 600 lei pe lună, îmi cer scuze dacă nu am explicat suficient de bine și pentru confuzia care s-a produs. Acela a fost singurul meu job și îmi închipui că eram plătită puțin pentru că eram minoră, nu aveam experiență, orele erau mai puține decât ale celorlalți. Trebuia să curăț pe acolo, nicidecum să preiau comenzi sau să mă ocup de mâncare. Însă pe mine chiar m-a bucurat acea sumă, primii mei bani. M-aș mai duce altundeva să lucrez și vara aceasta, dacă nu aș avea bacul la anul. O să mă pregătesc pentru bac de pe acum. ^^

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

E, e bine si 600 decat deloc, bine ca te-ai bucurat. Si ce trebuia sa faci acolo mai concret? 6 ore alea ce faceai? Ca doar nu curatai 6 ore pe zi.

| Sophieka a răspuns (pentru Mosotti):

Vezi? 600 lei lunar... Bataie de joc, asa este la McDonalds si alte lanturi mari de afaceri.
Facea curatenie, debarasa mesele, curata tavele, matura, spala, curata baile etc. Bataie de joc...Si indiferent ca a fost femeie de serviciu sau debarasatoare, cum s-o fi numit postul...600 lei? Pentru 6 ore? Aproape o norma intreaga de 8 ore.

In fine, e de apreciat ca a stat si a lucrat pentru acei banuti chiar daca au fost putini.

| Sophieka a răspuns (pentru anonim_4396):

De apreciat. Stiu cum e fiindca si eu am pornit de jos si ma supara rau faptul ca cei cu meserii "de jos" cum sunt numite, sunt vazuti diferit si nu li se acorda un salariu decent.

| Mosotti a răspuns (pentru Sophieka):

Pai asta conteaza, ca a vrut sa lucreze, mai ales ca pentru ea a fost o bucurie si banii aia decat nimic.
Dar din partea firmei, da, era bataie de joc.

| LonelyGuy07 a răspuns:

Stai cuminte ca iti desfaci contractul de munca dupa nici 2 saptamani lucrand la mc donalds sau la KFC cand prinzi ture pe weekend cu cozi de 40 de persoane de la 12 dimineata o sa iti blestemi zilele, nu ai altceva mai bun de facut