| lSarcastiquel a întrebat:

Ma tot gandesc la ce facultate sa dau anul viitor, politie sau info Cluj. Imi plac romana, istoria, engleza, dar nu prea sunt atat de buna la sport. Pe cealaltă parte, imi place informatica dar nu si matematica. La facultatea de informatica in Cluj, cat de multa matematica se face?

7 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Cu facultatea de informatica, esti sigura de o slujba buna, si programarea e o munca creativa, pasionanta. Verifica tu insati materiile de la informatica, nu te baza pe altii. Ce inseamna ca iti place informatica? Utilizare PC nu e informatica, sa stii. Cu limbi straine iti gasesti sigur de lucru, am facut si eu si am vazut la colegii mei. Poti sa iei de exemplu Engleza-Germana. Sau engleza si ce limba vezi ca e mai utila. Istorie-am facut si Istorie, este pasiunea mea; merita sa o faci numai daca vrei ca formatia ta intelectuala sa fie istoria. Adica asta sa fie metoda stiintifica prin care gandesti. Adica asta sa fie stiinta fundamentala pusa la baza vietii tale. Altfel, nu merita sa faci Istoria.

| minrest a răspuns:

Revin cu o precizare. Vezi ca la Politie se face sport toata facultatea, si apoi toata viata profesionala. Si prin sport, nu inteleg badminton si genuflexiuni, ci miscare sistematica in forta.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Sunt student la UBB. In primul an ai 2 cursuri (deci 4 ore) de geometrie, iar din al doilea an nu vei mai face matematica deloc.
In schimb, daca nu ai avantaje de care sa te folosesti la inscriere, te sfatuiesc sa dai admiterea la matematica, fiindca dificultatea e cu mult mai mica fata de admiterea la informatica.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poliție Cluj = subofițer = nașpa.

| lSarcastiquel explică (pentru anonim_4396):

Am specificat facultatea de informatica din Cluj. La politie as da la Academie, in Bucuresti.

| Doja a răspuns:

Inca o mentiune... informatica este foarte banoasa daca devii buna la ea. Iar pentru asta nu vei invata lucruri in scoala, ci exersand in continuu si stand mereu in rand cu tehnologia.

Este o meserie extraordinara, de viitor, care iti va da cea mai mare libertate. Dar necesita mult cap si perseverenta.

| Mihhhhhhhh a răspuns:

La informatica se face matematica și dacă nu îți place o sa te chinui și o sa suferi pe acolo. Ar fi bine dacă te-ai apuca sa exersezi la sport poate îți vei îndeplini dorința și dai la poliție. Eu sunt in aceeași situație ca și tine. Nu le am cu sportul, as vrea sa ma apuc sa exersez sa ma antrenez dar sunt leneșă.