| anonim_4396 a întrebat:

Mă uitam pe OLX la locuri de muncă și deseori văd în descriere "Al 13-lea salariu", mă lămureşte cineva ce înseamnă?

Răspuns Câştigător
| Claxon987 a răspuns:

Este un bonus, o prima anuala care are aceeasi valoare ca salariul de incadrare. Sunt 12 luni deci ai 12 salarii, al 13 lea se da de obicei in lunile de vara ca prima de vacanta sau in decembrie

3 răspunsuri:
| BlueDark a răspuns:

Adica iti mai plateste o data salariul la finalul unui ciclu de 12 luni.In loc de 12 salarii pe an, vei avea 13.

| NGheorghe a răspuns:

Deci tu intr-un an lucrezi 11 luni si o luna e de concediu.
Dacă ai concediul plătit... înseamnă ca ai deja 12 salarii.
In occident (si se pare ca si la noi) se obișnuiește sa se dea doua salarii la sfârșitul lui Noiembrie (un salariu reprezentând prima de Crăciun)...acesta este al 13-lea.

| wpetterssone a răspuns:

Al treisprezecelea salariu este egal cu salariul de încadrare în post și se dă la sfârșitul anului, ca și cum ar fi a treisprezecea lună a anului.