| helldorado a întrebat:

Mai e putin si incepe cls a xii-a si ma cam bantuie gandurile legate de facultate.Sunt la filologie,iar perspectivele adevarate pentru cariera sunt destul de limitate.E vina mea ca am ales acest profil,din prostie, necunostinta...din prostie.
Pe mine m-ar tenta facultatea maritima, sau colegiul nautic...doar ca, se face mate si fizica, limbi straine pentru mine.Intrebarea mea e,.cu mobilizari serioase,si meditatii in facultate se poate face fata?
iar ca un sfat pentru copii, nu va duceti la profil uman ca va nenorociti singuri, mai bine transpirati un pic mai mult la real si aveti alte perspective.
numa bine

6 răspunsuri:
| TheAce a răspuns:

Urat finalul postului tau. Ai posibilitatie xtrem extrem de multe la uman, mai multe decat la real si nu faci decat sa influentezi negativ prin postul tau. Domenii multe din care poti alege si job-uri extrem extrem de bune si de frumoase, dar si de viitor in Romania. Copii cu inclinatii spre umanism, mergeti la Uman unde un viitor luminat va asteapta!

| BlancaFantasma a răspuns:

Si ce daca esti la filo? poti sa te duci la absolut orice facultate vrei tu! eu cunosc baieti care de la filo s`au dus la polithenica, sau de la tehnic la ASE(iti dai seama!).in plus la facultate totul va fi nou pentru tine.nu stiu de ce toata lumea zice ca e mai greu la mate info decat la filo, eu am terminat mate info si nu mi s`a parut greulaughing fizica n`am stiut deloc, nici chimie.doar din copiat si pe ochi frumosi ne-au dat profii notelelaughingin schimb la mate e dificil, trebuie sa inveti.eu acum m-am inscris la ASE, deci tot pe profil(chiar daca n`am facut economie deloc si habar nu am), dar am colegi care habar nu aveau mate +fizica si s`au dus la politehnica unde materiile astea SUNT de baza.sau fete care s`au dus la asistenta medicala, cand ele habar nu au chimie.chiar azi am vazut programa pentru mate pe sem 1, la facultatea mea(contabilitate0.am ramas socata ca habar nu am, totul e noulaughingdoar cateva nume ale matematicilenilor le stiulaughing in scxhimb am obserbat ca voi face tocmai chestiile care in liceu mi s`au parut grele si inutile, asadar nu le-am invatat.mai bine pune mana si invata pentru bac ca la tine e mult de tocit rom+istorie+geografie(sau ce dai tu).

| mixxjim a răspuns:

Daca spui doar ca "m-ar tenta" inseamna ca e doar o posibilitate, daca spuneai "vreau" atunci deja aveai un alt start, psihologic vorbind. nu e vorba doar de materie, e vorba si de un sistem de judecata pe care ti-l formeaza lucrul cu materii de genul. gandeste-te ca nu e vorba doar de o materie, de niste lectii de invatat, ci e de capacitatea de a si aplica anumite lucruri, de asta depinzand si soarta unor oameni poate. gandeste-te ca ai responsabilitatea asezarii marfii de transportat in cala unei nave de marfa pentru transprt maritim. daca nu ai cunostinte temeinice si o judecata si un fler chiar special pentru asa ceva poti pune marfa aiurea si la prima furtuna mai mare sau mai mica se rupe nava-n doua. ai vazut tematica de la examenul la academie http://www.anmb.ro/......ca2012.pdf ce parere ai, crezi ca poti acoperi - si intelege - intr-un an? poate ca o sa faci eforturi sa acoperi pe parcurs dar o sa fie ingrozitor de frustrant, ai sa te simti tot timpul "prostul satului" cum imi spun mie uneori si nu o sa-ti fie deloc bine, ca dupa cum te exprimi nici nu pari genul de nesimtit care sa nu dea 2 bani pe nimic. de ce "te-ar tenta" marina?

| valentino52 a răspuns:

Eu sunt anul 4 la universitatea maritima si... facultatea se poate termina si cu un minim de efort. Eu recunosc ca sunt cam "bata" si curand o sa plec in cadetie. Invat destul de repede doar ca sunt mai lenes de fel. Eu sper sa rezist si sa prind repede prin practica ceea ce nu am invatat in facultate. Noua profesorii chiar ne-au zis "20 % e important din facultate restul inveti la bordul navei". Universitatea maritima din Constanta ca sa fie acreditata si sa iesi cu o meserie din facultate a fost practic combinata cu ingineria si a iesit sectia Inginerie si Transport Naval. In primii 2 ani 70 % din materii sunt cele care le inveti si daca dai la constructii. Daca termini facultatea nu esti navigator, nu esti nimic. Esti inginer cu diploma. Ca sa poti lucra la bordul unei nave in primul rand trebuie sa ai cursurile IMO (indiferent ca esti ospatar sau comandant). Apoi exista marinarii : nu au facultate au cursurile IMO si un curs de marinari de 1 luna de zile. In cazul unui student de la marina care are cursurile IMO facute nu ii mai este necesar si cel de marinar daca vrea sa se ambarce ca marinar pentru ca in anul 1 exista o materie ce acopera tot cursul respectiv. Incepand cu anul 3 studentii pot pleca cadeti. Un salariu 300, 400 euro unde ei teoretic trebuie sa "invete", sa isi faca practica ambarcata. Semestru 1 din anul 4 este liber pentru practica in rest pleci cand vrei chiar si in timpul anului si dai examenele in restanta. Practic studentii trebuie sa stea cu ofiterii si comandantii sa invete ce fac ei, la randul lor fiind viitori ofiteri si comandanti. Practic ei stau cot la cot cu marinarii fara studii superioare si sterg puntea. 1 an de zile de catetie si terminarea facultatii de inginerie si transport naval sunt necesare pentru a putea sustine examenul de brevet pentru ofiter 3.Pentru a termina facultate nu trebuie neaparat practica ambarcata. Facultatea te scoate inginer cu ceva cunostinte despre navigatie, practica si examenul la CERONAV te face ofiter maritim. Ulterior daca vrei sa avansezi in grad la Ofiter 1 (capitan) trebuie masterat si inca 3 ani la bordul unei nave ca ofiter 3, apoi poti sustine examenul de capitan. Si abia dupa de comandant. Mai nou exista o sectie speciala la facultate unde in loc de 4 ani faci doar 1 an jumate si inveti exact lucrurile de baza care ti se vor da la examenul de brevet pentru ofiter 3. Este echivalentul facultatii si dupa ce ai 1 an de practica poti sustine examenul de brevet si poti naviga ca orice alta persoana. Dezavantajul este ca nu vei avea o diploma ca ai terminat o facultate cu studii superioare, diploma de inginer iti va lipsi (care desi nu iti este necesara pe vapor s-ar putea sa iti prinda bine acasa daca vrei sa te lasi de navigat sa te angajezi undeva). De asemenea nu vei putea avansa in grad (capitanul trebuie sa aiba masterat tu nu vei avea nici macar studii de licenta). Tocmai pentru ca materiile sunt comune cu cele de la constructii : analiza matematica, desen tehnic, geometrie descriptiva, algebra si trigonometrie sferica, mecanica, chimie, fizica, termotehnica etc aceste materii m-au facut sa imi displaca facultatea. Materiile de specialitate : navigatie estimata si costiera, manevra navei, pregatire marinareasca, engleza maritima, transportul marfurilor, navigatie radar in simulator etc sunt materiile importante si necesare atat pe vapor cat si la examen. De voie de nevoie examenele le iei (in sesiunile de restanta iau cate 10 examene ) se dau sesiuni speciale de re - examinari ca sa ia "tot prostul" examenul odata si odata. Mai se poate si cu o mica atentie 50 euro etc. Teoretic vorbind poti sa treci cu brio anul 1, anul 2, faci cursurile IMO BASIC pentru a putea pleca cadet, in anul 3 primul semestru practica ambarcata 6 luni, cand te intorci sesiune deschisa (multi profesori vor fi intelegatori si te vor promova la examenul lor doar punandu-te sa povestesti ce ai facut pe vapor), apoi semestru 2 iei examenele, in restanta iei ce nu ai luat din primul semestru, apoi anul 4 primul semestru e liber de practica mai faci inca 6 luni, semestrul 2 iei examenele si pregatesti proiectul de liceenta si o iei, ai si 1 an de practica, dai examenul de brevet, cursurile IMO avansate pentru ofiteri si asta e. De la 18 la 22 de ani ai facut facultatea si acum cand pleci poti avea salariu de 3000 euro. Unii mai prind si un contract sa primeasca bani si cand sunt acasa gen 3 luni pe mare 3000 pe luna, 3 luni acasa 1000 pe luna. Situatia reala nu prea e asa pentru ca romanii nu sunt vazuti bine, nu sunt destul de pregatiti si sunt extrem de multi asa ca sa pleci in voiaj si cadet ori dai o spaga de 1500 euro si pleci gratis fara sa castigi nimic ori esti elev de 10 cu bursa si exista 3, 4, 5 locuri speciale pentru astfel de persoane. Dar noi restul, oameni normali mai mediocrii ce facem?

| kasty a răspuns:

Daca iti doresti cu adevarat ceva vei obtine.
cu multa munca e adevarat, dar vei obtine
limbile straine cred ca nu sunt o problema(avand in vedere profilul actual), ramane doar mate si fizica.
acum depinde cat ai invatat in generala la aceste materii... adica daca ai baza solida la ele.
nu te gandi ca nu faci fata in timpul facultatii, e simplu pentru ca poti apela la colegii care inteleg materia respectiva.
Hotaraste-te acum si daca chiar iti doresti asta poti anul asta sa tragi din greu cu mate si fizica si sigur vei obtine ce-ti doresti.
Bafta multa!
stai fara grija cu bacul pentru ca la materiile la alegere iti alegi mate sau fizica si esti scos.

| Miha3 a răspuns:

Transferate la mate info si trage greu anul asta faci si meditatii si o sa reusesti. Matematica o poti invata repede, dar fizica este un pic cam grea si daca nu ai deja o baza din anii anteriori probabil o sa iti ia ceva pana o sa inveti. dar un an e suficient. plus ca la mate info te pregatesti si pentru bac si pentru facultate cu materiile.Asa daca ramai la filo o sa dia bacul la alte materii si o sa invweti in paralel ceea ce este foarte greu.