| Parakeets a întrebat:

Mai există cumva meseria de pădurar? Este adevărat că este o muncă solitară, nu?

Și dacă nu, ce alte joburi mai solitare sau foarte solitare mai există în era asta?

Sau ce activitate profesională se mai poate practica în zilele astea, dar unde doar să faci ceva pentru niște clienți și să vinzi munca aceea, dar munca să o întreprinzi singur, de preferat din propria casă? În afară de IT.

Răspuns Câştigător
| dullcat a răspuns:

Da, mai exista.Tie ti s-ar potrivit orice implica munca remote, de acasa, pe care o poti face fara sa te streseze cineva, in propriul ritm (program flexibil). Apoi da, exista inclusiv femei soferi de tir.Eu cunosc un cuplu tare dragut, ambii au carnet si,, traiesc'' pe sosele, cum se spune, facand cu schimbul la condus.Au strans bani chiar si pentru o casa.

16 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Mai exista. Acum cu mafia lemnului probabil o meserie foarte periculoasă.

Exista o groaza de munci care presupun imaginație și creativitate pe care le poti face de acasă design, fotografie, copywriter samd

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, există.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Exista. Nu prea e solitara, ca ai de interactionat cu oameni...
Si iar pui intrebari redundante. Inafara de IT ai traducator, jurnalist, editor, grafician, sau din sfera chestiilor tangente cu paduraria, meteorolog.

| Parakeets explică (pentru GabiDumitrescu):

Meteorologii prezintă la TV deci nu prea o văd o meserie solitară.

Iar cât de profesia de traducător, cu asta mă lupt de ani de zile, mă chinui să învăț engleza, coreeana, norvegiana o mai începusem la un moment dat, dar nu m-am ținut de ea, chiar și araba, însă vărul meu mi-a zis că să nu mă duc la limbi străine pentru profesia asta că e pe cale de dispariție și sincer are dreptate. Deoarece la mine în Călărași aproape că nici ultimul centru de traduceri nu mai face față și cred că în curând o să și închidă porțile și ăla, iar prin București, sincer, nici pe acolo nu am mai văzut cine știe ce centre de traduceri.

Deci ideea e că mă duc să dau iar bani la o facultate și singurul job stabil pe care-l prind cu limbile străine cel de profesor, unde nu e deloc un job solitar sau chiar pe call center, că deja ziceau ăștia la TV că se caută acum limbile rare și orientale sau cele nordice europene și nu rezolv nimic.
Deși da, ăsta ar fi fost jobul perfect pentru mine. Chiar un job solitar, unde lumea intra își cerea un serviciu, eu îl ofeream, îmi primeam plata și aia era tot. Dar a apus și această profesie. Acum nici nu mai au nevoie de traducători că deja toți au roboții lor. Îți dai seama cum m-am simțit eu, chiar în anii în care m-am apucat de studiat mai deep engleza, mi s-a dat lovitura asta. Chiar am zis că destinul râde de mine. Și tocmai de aceea am și obosit să mai cuat joburi. Că cele solitare până prind eu cum se mănâncă sau studiez pentru ele, dispar, iar cele cu oameni, uite cum mereu sunt fraierită. Ba la privat se găsesc oamenii să profite de mine, ba la stat ți se face chiar vânt ușor. Cum a fost cazul în trecut în învățământ. Am obosit să caut acul în carul cu fân.
Și problema și mai gravă e că nici fizic nu mai pot, că sincer îmi luam un job pe curățenie, doar ca să zic că am vechime și o pâine de pus pe masă și aia era. Nici nu-mi mai păsa, dar după ce am tras 2 săptămâni de copii și m-am aplecat și am făcut mambo jumbo pe acolo, cu ei, mi-a cedat și coloana și genunchii chiar, deci la o muncă fizică de zi cu zi, nu pot efectiv.
Așa că eu chiar nu știu ce să mai aleg. Mă uit pe joburi și nimic nu simt că e pentru mine.
Nu pricep ce vrea să-mi arate Dumnezeu. Măcar înainte dacă pe cap nu mă bazam, pe papagal oricum nu m-am bazat niciodată, mă bazam pe munca fizică. Acum nici pe asta nu mă mai pot baza.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Parakeets):

Ete fis, eu ma refer la aia care lucreaza la statiile meteo, nu de aia de la tembelizor.
Din nou gindesti prost, de ce te uiti la locatiile fizice? Inveti bine o limba straina, stii sa scrii, lucrezi direct de acasa. Centre de traduceri, auzi tu...

| Parakeets explică (pentru GabiDumitrescu):

Stațiile meteo?!

Hmm, interesant, aflu ceva nou de care habar nu aveam. happy Eu credeam că la Meteo sunt doar cei care prezintă vremea. laughing)

| aditimus a răspuns:

Fermier este la fel de linistita munca, da inca exista meseria de padurar daca nu poti eventual sa te apuci de pictat

https://sbinfo.ro/curs-padurar/

| LisaJulie a răspuns:

Pentru bărbați meseria de pădurar sau șofer de camion / tir e foarte bună! Te sfătuiesc sa încerci!

| Parakeets explică (pentru LisaJulie):

Sunt fată. happy
Dar am o iubire nepământeană față de pădure. happy
Deci ar fi visul meu să stau într-o pădure.

Ce ar trebui să fac (cursuri sau cui să mă adresez) pentru a primi un astfel de job? happy

Există măcar meseria de pădurar la noi în România?! happy

| blackann a răspuns:

Stii ca exista remote jobs, nu?
cam in orice domeniu poti lucra de acasa, nu doar in IT. doar ca depinde de companii.
poti incepe cu un customer support ceva.
marketing.
junior it specialist. (verifica ce implica inainte sa sari cu gura!)
content writer.
+ multe altele.
ai un filtru pe linkdin unde poti selecta doar job urile remote.

| TheGentleman a răspuns:

Îți recomand să faci upgrade la permis, iei cat. C+E, te angajezi șofer pe camion în Europa, ești solitară, ai mereu un acoperiș deasupra capului, ai climă, poți face cât de cald/rece vrei, vezi locuri frumoase, peisaje, salariu extrem de bun, în câțiva ani aduni lejer 50.000 E (depinde și cât de mult tragi și ce compromisuri ești dispusă să faci), iar la final, te alegi și cu pensie de la statul/statele în care ai lucrat.

Dar să știi că poți face livrări în comunitate și cu duba, caz în care ai nevoie de B, pe care îl ai deja și scapi de grija cardului tahograf...

| Parakeets explică (pentru TheGentleman):

Wow laughing) un bărbat care recomandă unei femei meseria de șofer de tir?! laughing)

Asta e ceva nou sub soare. happy
Însă cred că mi-ai citit gândurile, deoarece de vreo 2 ani îi împui capul mamei cu meseria asta. La un moment dat i-am zis că gata, o fac happy dar ea a zis că sunt nebună. Abia era de acord la un moment dat cu meseria de taximetrist pentru o femeie, dar mai ales șofer de tir.

Acum mă gândeam să dau pentru categoria A și să încerc cu un Moped sau cum naiba s-or chema scuterașele alea, la ăia de Glovo sau Tazz. Pentru că pe biclă nu cred că pot din cauza genunchilor. Dar nu știu, nu am încredere că o să fiu privită bine acolo, la o școală de motociclete, eu la kilogramele mele. Și plus că nici nu am încredere că mă țin. Deși am văzut și bărbați bărboși și masivi chiar experți între ale motocicletelor. happy Unii parcă chiar zici că sunt făcuți pentru motociclete, deși sunt grași. laughing) Nu știu. Nu știu ce să fac. Dar aș încerca pentru permisul de categ A. happy

Cât de tir, nu știu ce să zic. Îmi surâdea la un moment dat ideea asta.
Dar cu duba, la ce te referi? Mașina aia cu remorcuță? Și dacă mergi cu una din aia, e suficient categ B? happy

| TheGentleman a răspuns (pentru Parakeets):

Să știi că la motociclete din păcate contează kilogramele în plus, fiindcă sunt implicate viteza și echilibrul...

Iar legat de ultima întrebare: cum e de exemplu mercedes Sprinter/Transporter. În fine, dacă are 3.5 T se încadrează al cat B.

| Parakeets explică (pentru anonim_4396):

Jesus Crist!

Nu știam că așa de periculoasă este totuși munca unui pădurar. sad

Dar partea bună pentru mine este că aș fi vrut eu să fiu în locul acelui bărbat. big grin
Dacă cineva vrea să-mi facă felul în pădure, la datorie, e cel mai fain moment să mă duc. laughing) Scap și de viața asta, dar nici nu se încadrează la sinucidere ci pur și simplu mor eroic la datorie. big grin

Însă cu cine naiba să vorbesc ca să mă fac pădurară?!

| ClaRa91 a răspuns:

Explorator.