| MZc a întrebat:

Maine ma duc la primul meu interviu. Am citit pe unele forumuri ca daca te place angajatorul te întreabă pe loc daca accepti sau nu postul, nu mai stai tu si astepti sa te sune el. Intrebarea mea este daca eu voi accepta postul îmi da sa semnez ceva? Gen contractul de munca sau perioada de pregătire ceva? Nu prea stiu cum se procedează. Nu as vrea sa semnez nimic pana nu lucrez vreo 2, 3 zile sa vad daca-mi place sau nu. E vorba de pet-shopul Zoomania. Mulțumesc anticipat!

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Niciun angajator nu cred ca da raspunsul pe loc la interviu.
Orice contract de angajare are o perioada de 3 luni de proba. Nu ai cum sa lucrezi cateva zile fara sa semnezi.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Ba copii, voi va dati seama ce enormitati debitati? Daca lucrezi o secunda fara sa aveti semnat nimic, angajatorul ala poate sa si-o ia in bot masiv! Scopul interviului e tocmai ala de a filtra pe de-alde "vreau sa lucrez si eu 2-3 zile sa vad daca imi place" de aia care chiar vor un job.

| siriusblack98 a răspuns:

Îi soliciți o zi de probă. Oricum nu am întâlnit vreodată angajator care să îți pună contractul în față din ziua interviului.

| Eireann a răspuns:

In general nu iti da raspuns pe loc nicaieri, ar fi nedrept pentru ceilalti programati la interviu sa le piarda timpul cu un Job care s-a dat deja.